ALKOHOL I PADACZKA
Czym skutkuje występowanie napadów padaczkowych?
Padaczka, najprościej rzecz ujmując, to rodzaj zaburzeń neurologicznych, będący skutkiem chwilowej „burzy mózgu”.
Napady padaczkowe to efekt końcowy długotrwałego procesu zwanego epileptogenezą, obejmującego zmiany molekularne i strukturalne mózgowia. Im częściej występują napady, tym więcej zmian w mózgowiu powodują.
Padaczka to zespół różnych objawów, a napady padaczkowe to grupa niejednorodnych zaburzeń ruchowych, czuciowych, psychicznych, powstających na skutek zmian morfologicznych i metabolicznych w mózgu.
Najgroźniejszy jest stan padaczkowy, groźny dla życia.
To stan przedłużających się i trwających ponad pół godziny napadów lub stan powtarzających się napadów, pomiędzy którymi chory nie odzyskuje świadomości. Taki stan zawsze wymaga hospitalizacji.
A jak ważne jest doprowadzenie do kontroli napadów, czyli do stanu, żeby napady nie występowały?
Bardzo ważne.
Jakie mogą być konsekwencje napadu padaczki?
Zwłaszcza groźne są urazy, powstałe na skutek napadu.
Miałam pacjenta, u którego na skutek napadu padaczkowego doszło do złamania kręgosłupa.
Kolejny pacjent, u którego napad wystąpił podczas prowadzenia samochodu, spowodował wypadek drogowy. Na szczęście skończyło się drobnymi urazami i rozbiciem auta o drzewo.
Kolejna pacjenta nabawiła się krwiaków przymózgowych, spadając ze schodów.
Kolejny złamał obojczyk, jeszcze inny stracił kilka zębów.
I tak skutki niekontrolowanych napadów padaczki można by mnożyć.
A inne konsekwencje napadów padaczki?
Oprócz wymienionych częstych urazów, są to:
– zwiększone ryzyko oparzeń,
– zaburzenia psychiczne – depresja, zaburzenia lękowe,
– trudności ze znalezieniem zatrudnienia,
– trudności w uzyskania prawa jazdy,
– pogorszenie jakości życia,
– zaburzenia strukturalne w mózgowiu, powstające po każdym napadzie padaczki.
Takie skutki występują najczęściej jako efekt napadów nagłych i niespodziewanych, a często są konsekwencją ich bagatelizowania, czyli prowokowania ich wystąpienia swoim trybem życia.
Jak są one prowokowane?
Przez nadużywanie alkoholu.
Pacjenci, u których napady padaczkowe występują po spożyciu alkoholu, to codzienność SORu i Izby Przyjęć. Są pacjenci wracający do szpitala jak przysłowiowe bumerangi, właśnie z tego powodu. Odstawić alkoholu nie chcą. Wolą odstawić leki przeciwpadaczkowe niż alkohol!
A piją niemało, bo poziom alkoholu we krwi czasem wynosi… 4 promile!
A po latach ci sami pacjenci przychodzą do poradni neurologicznej, bo już przestali pić, ale
zataczają się tak, jakby pili dalej, ręce im się trzęsą, nogi drętwieją, mają problemy z pamięcią, ale
przecież oni już nie piją, oni już zażywają regularnie leki przeciwpadaczkowe i dziwią się, dlaczego tak się dzieje? Przecież już nie piją…
Nie rozumieją tego i oczekują od lekarza leku, który sprawi, że od teraz już będą zdrowi, bo
przecież uporali się z nałogiem, więc w czym tkwi problem?
Kolejni pacjenci liczący na cud…
Konsekwencje nadużywania alkoholu.
Alkohol ma silne działanie neurotoksyczne.
– Zanika mózg i móżdżek, co skutkuje zaburzeniami równowagi, mową skandowaną i zanikami pamięci, zaburzeniami osobowości (otępienie alkoholowe).
– Dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych, co powoduje takie dolegliwości jak drętwienia, mrowienia, osłabienie kończyn, trudności w chodzeniu (polineuropatia alkoholowa), niezborność kończyn.
– Powoduje znaczny niedobór witamin z grupy B, dochodzi do uszkodzenia narządów miąższowych, wątroby, serca, obwodowego układu nerwowego.
Najczęściej stwierdzany jest zespól Wernickego i Korsakowa o różnym stopniu nasilenia i szerokiej gamie objawów.
W encefalopatii Wernickego dochodzi stopniowo do zaburzeń koncentracji, uwagi, splatania, które nasilają się w nocy.
W zespole amnestycznym Korsakowa dominują zaburzenia pamięci, pojawia się niepamięć wsteczna (chory nie pamięta wcześniejszych wydarzeń) i uzupełnia luki pamięciowe swoimi konfabulacjami.
Przyczynami obniżenia sprawności intelektualnej są też częste urazy głowy, które są nieodłączne przy nadmiernym spożyciu alkoholu.
Wczesne odstawienie alkoholu i systematyczne leczenie padaczki mogą uchronić przed trwałymi skutkami w organizmie.
Leczeniem osób uzależnionych zajmują się oddziały terapii uzależnień – całodobowe, dzienne, a leczenie jest finansowane przez NFZ.
Wracając do pacjentów, których opisałam wyżej, oczekujących od neurologa pomocy, to często zgłaszają się stanowczo za późno. Nie jesteśmy wtedy w stanie pomóc i cofnąć zmian w układzie nerwowym.
Jeżeli doszło do trwałych uszkodzeń (zaniki mózgu, zaniki móżdżku, które widoczne są w badaniach obrazowych mózgowia) oraz uszkodzeń nerwów (stwierdza się to w badaniu przedmiotowym pacjenta, a ich stopień można ocenić, wykonując badanie przewodnictwa nerwowego), to leczenie jest tylko leczeniem objawowym.
Takie są skutki nieleczonej padaczki i spożywania alkoholu.
2 komentarze “ALKOHOL I PADACZKA”
Mam problem z alkochem piję po parę piw dziennie ,muszę dolewać bo robi mi się czasami słabo trzesom mi się ręce i nie wiem jak się pozbyć tego stanu a boję się odstawić ponieważ miałem sytuacje iż złapała mnie padaczka jak przestałem nagle jak mogę się pozbyć delirium co mogę zrobić chciałem iść na detox lecz sytuacja rodzinna mi nie pozwala proszę mi powiedzieć czy są jakieś metody domowe leki bez recepty
Trzeba udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego i tam prosić o pomoc. Można też bez leżenia w szpitalu podjąc leczenie i terapią.
Pozdrawiam