Witajcie Drodzy Czytelnicy! Dzisiaj chciałabym poruszyć temat badania neurologicznego, który przez wielu pacjentów… nie jest do końca zrozumiały.
Dlaczego tak uważam? Nieraz zdarza mi się, że przychodzi do mnie pacjent, który był już wcześniej badany przez innego neurologa i na moje pytanie: „Jakie były robione badania?” słyszę odpowiedź: „Ale ja wcale nie byłem badany, tamten lekarz jedynie postukał mnie młotkiem, coś tam kazał wykonać i to wszystko”. J Dlatego w tym artykule dowiecie się, jak takie badanie wygląda, dlaczego jest istotne oraz jak te „stukania młotkiem” dają nam – lekarzom – informacje o Waszym stanie zdrowia.
Zacznijmy najpierw jednak od fundamentalnej kwestii – po co w ogóle wykonuje się takie badania?
Badanie neurologiczne pozwala lekarzowi zlokalizować, gdzie, czyli na jakim poziomie układu nerwowego, znajduje się uszkodzenie (przyczyna choroby).
- Może to być np. kręgosłup (przy zespołach bólowych) – wtedy na podstawie badania neurolog zlokalizuje uszkodzony korzonek.
- Może to być zespół móżdżkowy, czyli uszkodzenie móżdżku (odpowiedzialnego m.in. za utrzymanie równowagi ciała) – gdy pacjent ma trudności z próbą palec – nos lub pięta – kolano.
- Może to być zespół torebkowy, gdy lekarz wybada np. niedowład połowiczy, zaburzenia czucia, żywsze odruchy rozciągowe (czyli fizjologiczne), opisany niżej objaw Babińskiego itd.
Badanie neurologiczne może też nie wykazać żadnych odchyleń. Wynik badania neurologicznego i dokładnie zebrany wywiad pozwolą neurologowi na podjęcie dalszych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.
Czy neurolog będzie nas badał przy każdej wizycie? Nie zawsze. Jeżeli badaniem neurologicznym nie stwierdził żadnych odchyleń, a pacjent nie zgłasza nowych objawów, to dodatkowa diagnoza nie jest konieczna. Jeżeli natomiast były stwierdzone odchylenia w badaniu neurologicznym, to neurolog ograniczy się tylko do ich analizy. Pozostałe elementy badania może pominąć (zakładamy, że również nie ma innych, nowych dolegliwości).
Jak wygląda badanie neurologiczne?
Doświadczony lekarz rozpoczyna badanie tak naprawdę już w momencie… wejścia pacjenta do gabinetu. Ocenia jego sposób poruszania i wysławiania się, mimikę twarzy, gestykulację itd., które w różnych schorzeniach neurologicznych są dość charakterystyczne.
Przykładowo pacjent z chorobą Parkinsona chodzi przygarbiony i chodzi drobnymi kroczkami. Z kolei pacjent z zawrotami głowy chodzi niepewnie, z szeroko rozstawionymi stopami, aby nie upaść. Pacjent z przebytym niedowładem (np. po udarze) ma często przygiętą rękę w stawie łokciowym, a osłabiona kończyna dolna robi ruch okrężny, idąc do przodu. Taka obserwacja pozwala na pierwsze przemyślenia o problemach pacjenta.
Teraz czas na badanie fizykalne, czyli badanie pacjenta.
Badanie neurologiczne nieco różni się od badania ogólnego (internistycznego). Będąc u neurologa nie zawsze będziecie proszeni o pozostanie w samej bieliźnie. Lekarz na pewno poprosi Was o zdjęcie obuwia i położenie się na kozetce. Dlaczego zdjęcie butów jest niezbędne? Jeden z najważniejszych dla neurologa objawów uszkodzenia układu nerwowego to objaw badany właśnie w czasie drażnienia młotkiem neurologicznym zewnętrznej powierzchni stopy i ocena reakcji palców i palucha (nie chodzi o łaskotanieJ). Ten objaw to tzw. „objaw Babińskiego”. Każdy neurolog przy badaniu będzie go sprawdzał. Jest to jeden z najważniejszych symptomów uszkodzenia centralnego (ośrodkowego) układu nerwowego.
Będziecie też proszeni o wykonanie wielu poleceń lekarza, co pozwoli na ocenę ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Może to być m.in. wodzenie oczami za przedmiotem, wykonanie określonych ruchów mimicznych twarzy (np. zamknięcie oczu, uniesienie brwi itp.), co pozwoli na sprawdzenie pracy 12 nerwów czaszkowych.
Będziecie też proszeni o uniesienie rąk i nóg, o trafienie palcem ręki do czubka swojego nosa, o trafienie pietą jednej nogi do kolana drugiej nogi.
Będziecie badani młotkiem neurologicznym, czym sprawdza się odruchy fizjologiczne. Są to reakcje na uderzenie (spokojnie, lekkie uderzenie J ) młotkiem, np. w kolano lub w ścięgno Achillesa. Zarówno badanie, jak i próby, są bardzo ważne.
Nieprawidłowe reakcje mogą świadczyć zarówno o uszkodzeniu układu nerwowego, spowodowanym schorzeniem neurologicznym, jak i inną, ogólnoustrojową chorobą przewlekłą (np. cukrzycą).
Neurolog będzie badał odczuwanie przez Was bodźców dotykowych i bólowych, dotykając Waszych dłoni, stóp oraz lekko kłując igłą lub innym ostrym przedmiotem (określa się to jako badanie czucia bólu).
Potem będziecie badani na stojąco. Chodzi o sprawdzenie narządu równowagi, czyli diagnozę, czy nie występują zawroty głowy.
To oczywiście nie jest całe szczegółowe badanie, bo nie to było celem artykułu. Elementów diagnostyki jest znacznie więcej. Tu tylko sygnalizuję odmienność badania neurologicznego od ogólnego, internistycznego.
Napiszcie w komentarzu, czy takie informacje są dla Was przydatne, czy pozwolą Wam lepiej zrozumieć, co neurolog bada i dlaczego, czy wyjaśnienia zmniejszą Wasze napięcie i stres, związany z wizytą u lekarza (nie tylko u neurologa) J
Pozdrawiam :-))
Czekam na Wasze opinie :-))
9 komentarze “Badanie u neurologa – jak wygląda w praktyce?”
Witam. Od 13 miesiecy mam bardzo silne bóle w kręgosłupie. Mialam robione przeswietlenia,rentgen. Lekarz holenderski nic specjalnego nie znalazł. Udalam sie na wizyte do polskiego ortopedy. Lordoza ledzwiowa 68stopni,kifoza piersiowa th4-th12 56topni.Wyrazne zmiany wysycenia krążka miedzykreg.L5-S1.Wysycenie mięśni przy wyrostkach kolczystych kręgów o typie przbudowy tluszczowej. Małe guzki Schmorla th11-th12 L1 i L2. Podejrzenie Coccygodynia. W trakcie ostatniej komisji lekarskiej nie mialam żadnego odruchu kolan ( przy stukaniu w kolana) w łokciach tez zero reakcji. Ten ból jest czasami taki mocny ze nie moge wstac z łóżka. Prosze pomóżcie mi….
Oczywiście. Polecam konsultacje on line.
Przejrzę wyniki badań, porozmawiamy i coś zdecydujemy.
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
zapraszam albo na kansultacje on line, szczegóły na
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
albo do mojego gabinetu w Katowcach.
Mając tylko te informacje nie jestem w stanie pomóc.
Pzd.
Dzięki za artykuł;) mi się przydały informacje. Pozdrawiam.
dziekuję.Pozdrawiam
Fajny opis idę na badania w X
2023
Dzień dobry.
Po przeczytaniu artykułu mam pytanie: czy lekarz neurolog – biegły sądowy, może wydac opinię na temat stanu pacjenta bez osobistego zbadania? Jestem po udarze niedokrwiennym i dwóch operacjach kręgosłupa, a biegły ocenił mój stan na podstawie dokumentacji ZUS, nie widział mnie na oczy. Czy takie “badanie” ma jakakolwiek wartość?
Serdecznie pozdrawiam
Z pewnością w dostarczonej dokumentacji jest opisany stan neurologiczny pacjenta i ewentualny deficyt neurologiczny.
Pozdrawiam
Dzień dobry lekarz podejrzewam umnie SM ale konkretnie nie postawił diagnozę. Obecnie jestem od 4 Lat na wózku inwalidzkim mam zawroty głowy drętwienie rąk i nóg nie mogę utrzymać równowagę czasami mam dzień, że nie mogę wstać z łóżka. Straciłam słuch w jedynym uchu lewym a w prawym słabo słyszę. Mam problemy z okiem prawym robi mi się biała błonka.Jestem już zmęczona bo nikt nie chce mi pomoc a ja czuję się Co raz gorzej pomaga mi mąż w różnych obowiązujący ubiera mnie,karmi zakłada pampersa bo często popuszczą i używam pielucha majtki.Proszę czy mogę wysłać papiery żeby mi pomóc w diagnozie nie jesteśmy w stanie przyjechać.Błagam o pomoc.Z poważaniem Małgorzata Nitarska-Zdobylak