Ból neuropatyczny jest wywołany uszkodzeniem nerwów. Może być bólem pourazowym lub konsekwencją choroby.
Dlaczego dochodzi do powstania bólu neuropatycznego?
Podstawową funkcją układu nerwowego jest przekazywanie impulsów (informacji) za pomocą połączeń międzykomórkowych, zwanych synapsami.
Nerwy przenoszą informacje, a także bodźce z obwodu i całego organizmu do ośrodkowego układu nerwowego, jednostki nadrzędnej. Są to drogi aferentne, dośrodkowe.
Odwrotną drogą biegną włókna eferentne, odśrodkowe, przekazujące impulsy z ośrodkowego układu nerwowego na obwód.
Nerwy obwodowego układu nerwowego są mniej chronione niż ośrodkowy układ nerwowy i dlatego są bardziej narażone na uraz.
Ból neuropatyczny to najczęściej ból przewlekły.
Jest on uciążliwy, piekący, palący, z przeczulicą na bodźce dotykowe, z parestezjami, mrowieniem, drętwieniem.
Powstaje w wyniku zaburzonej transmisji bodźców przez nerwy.
Powodów bólu neuropatycznego jest wiele. Zalicza się do nich:
-stosowanie leków, tzw. ból neuropatyczny polekowy, po terapii nowotworowej, po lekach stosowanych w leczeniu gruźlicy – izoniazyd lub po lekach przeciwpadaczkowych- fenytoina.
–po półpaścu,
– w przebiegu cukrzycy,
– w niedoborach żywieniowych,
– w zespołach złego wchłaniania,
– w zespołach zależności alkoholowej.
Leczenie.
Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, nlpz (niesterydowe leki przeciwzapalne) są zwykle nieskuteczne.
Często pacjenci, nie wiedząc o tym, sami próbują sobie pomóc i stosują leki bez recepty w dość dużych dawkach, tym samym szkodząc sobie a ulga nie przychodzi.
Skutecznymi lekami stosowanymi w terapii tego typu bólu są trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i leki stosowane w leczeniu padaczki:
- karbamazepina,
- okskarbazepina,
- pregabalina,
- gabapentyna,
- lamotrygina,
- topiramat.
W bólach trudnych do leczenia tego typu sposobami stosuje się opiody i politerapię.
Na efekt terapii niestety trzeba poczekać czasem kilka miesięcy.
Najważniejsze jest wyeliminować
Najważniejsze jest wyeliminowanie czynników predysponujące do powstania tego typu bólu, bo leczenie jest leczeniem objawowym.
Leki powinny być wprowadzane stopniowo, od małych dawek, i zwiększane aż do momentu wystąpienia poprawy, czyli ustąpienia, lub zmniejszenia bólu, albo do momentu wystąpienia objawów ubocznych ich stosowania.
Część leków przeciwpadaczkowych jest refundowana dla pacjentów z bólem neuropatycznym, ale w ściśle określonych sytuacjach.
Oprócz farmakoterapii stosuje się też niefarmakologiczne metody leczenia.
Najbardziej polecanym ośrodkiem w leczeniu bólu przewlekłego, jakim często jest ból neuropatyczny, są poradnie leczenia bólu.
5 komentarze “BÓL NEUROPATYCZNY”
Witam serdecznie pani doktor mam do pani pytanie mama cierpi właśnie nie na taki ból neuropatyczny ma zdiagnozowaną polineuropatie bardo ma silny ból nóg już niewiem jak jej pomóc zarzywalam leki na to ale to nic jej nie pomaga jaka jest szansa by jej w tym bólu ulżyć
Nie jestem bez dokładnego wywiadu i wynikow badań niczego odpowiedziec. Polecam kons online. Pzd.
Witam Panią Doktor bardzo serdecznie. Cierpię na ból neuropatyczny po przebytej chemioterapii z powodu nowotworu piersi typu B HER 2 dodatni. Lekarz onkolog przepisywał mi Gabapentynę 1800 mg na dobę, później drugi lekarz onkolog zamienił mi na Lyricę 150 mg na dobę, którą potem kazał odstawić stwierdzając, że jeżeli do tej pory nie ustało drętwienie palców dłoni i stóp to szkoda brać, bo już nic nie pomoże. za jakiś czas po odstawieniu Lyricy nie dość, że mam drętwe dłonie i stopy, to jeszcze strasznie mnie bolą, że prawie nie sypiam po nocach. Pani Doktor bardzo Panią proszę o poradę, czy naprawdę będę już tak cierpieć do śmierci? Zaczynam już popadać w depresję. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Polecam kontakt z Poradnią Leczenia Bólu. Tam zajmują się leczeniem kompleksowym i myślę, że będą w stanie pomóc. Pozdrawiam.
Droga Pani Doktor. Kiedy próbuję zasnąć, zaczyna się okropny ból od kolan po stopy – pieczenie, palenie, kłucie. Wyniki mam ok, ale ferrytyna była niska (38) oraz b12 ok 300. MCV górna granica normy, homocysteina 10,3.
Jestem po gigantycznym stresie z powodu nagłej śmierci córki. Czy tego typu ból to kwestia dla neurologa? Czy może raczej powinnam szukać pomocy u flebologa?
Dr rodzinna lekceważy mój problem, zapisuje NLZP, które nie pomagają ani trochę.