Drżenie to jeden z głównych objawów choroby Parkinsona (PD), ale sama obecność drżenia absolutnie nie upoważnia do jej rozpoznania. Niestety, dość często spotykam pacjentów, u których pochopnie rozpoznano tę chorobę. Stosują oni leki, zalecane w chorobie Parkinsona, które w drżeniu samoistnym nie są skuteczne.
CO TO JEST DRŻENIE?
Drżenie, czyli tremor, to rytmiczne, mniej lub bardziej regularne ruchy, najczęściej o niewielkiej amplitudzie i z różną częstotliwością. Dotyczą najczęściej kończyn górnych, zwłaszcza dłoni, ale mogą dotyczyć innych części ciała – języka czy też głowy.
DRŻENIE FIZJOLOGICZNE
Drżenie może występować też u osób zdrowych, czyli być fizjologiczne. Pojawia się w stresie, przy wzruszeniu emocjonalnym, po dużym wysiłku fizycznym, czasem po silnym zdenerwowaniu czy niewyspaniu. Nie występuje u wszystkich. To, czy wstępuje, zależy od osobniczej predyspozycji i wrażliwości emocjonalnej.
Drżenie może być spowodowane wieloma czynnikami i występować u osób:
- nadużywających alkoholu,
- po spożyciu dużej ilości kofeiny, nikotyny,
- po spożyciu preparatów energetyzujących.
Może występować po stosowaniu niektórych leków, takich jak:
- sterydy,
- leki przeciwdepresyjne,
- preparaty hormonów tarczycy,
- teofilina,
- lit,
- leki hipoglikemizujące – obniżające poziom cukru,
- przeciwpadaczkowe,
- neuroleptyki.
Z tego typu drżeniem dość łatwo sobie poradzić. Wystarczy ustalić czynnik wywołujący, czyli zebrać dokładny wywiad od pacjenta, następnie wyeliminować ten czynnik i objawy ustąpią.
Drżenie może występować u ludzi w każdym wieku. U młodych przyczyną jest najczęściej właśnie stan emocjonalny. Drżenie powiek i dłoni występuje często, jako objaw dystonii wegetatywnej i nerwicy. Może towarzyszyć innym objawom nerwicy, takim jakim jak potliwość dłoni i stóp, żywy dermografizm (nadwrażliwość skóry na bodźce dotykowe). Jak sprawdzić dermografizm? Bada się go w ten sposób, że tępym narzędziem rysuje się krzyżyk na skórze, który po chwili staje się widoczny, stąd nazwa objawu. Przyczyną takich objawów, których składową może być drżenie, jest stan emocjonalny i on wymaga zdiagnozowania i leczenia.
RODZAJE DRŻENIA
Jest wiele rodzajów drżenia, a ich charakter zmienia się, w zależności od przyczyny. Najważniejsze to:
- drżenie spoczynkowe- może być jednym z objawów choroby Parkinsona,
- drżenie zamiarowe – przyczyną jest głównie uszkodzenie móżdżku, często stwierdzany objaw w stwardnieniu rozsianym,
- drżenie złożone- zawierające w sobie kilka elementów, może występować po udarze mózgu.
DRŻENIE W CHOROBIE PARKINSONA
Jest to drżenie spoczynkowe, o charakterystycznym obrazie imitującym kręcenie pigułek.
W chorobie Parkinsona są jeszcze inne, charakterystyczne objawy:
- hypomimia i naoliwienie twarzy,
- ubóstwo ruchowe, czyli bradykinezja,
- brak współruchów fizjologicznych (u osoby zdrowej chodzeniu towarzyszą drobne, naprzemienne ruchy rąk),
- chód drobnymi kroczkami,
- pochylona sylwetka ciała,
- wzmożenie napięcia mięśni, typu koła zębatego.
- zmiana charakteru pisma- mikrografia.
Obecność samego drżenia, bez innych cech, występujących nawet w małym stopniu nasilenia, nie upoważnia więc rozpoznania choroby Parkinsona. Jest to jedna z najczęstszych pomyłek diagnostycznych, a właściwym rozpoznaniem samego drżenia najczęściej powinno być drżenie samoistne – tremor essentialis. Właściwe rozpoznanie jest niezmiernie ważne, gdyż inne jest postępowanie i leczenie choroby Parkinsona, a inne drżenia samoistnego.
DRŻENIE SAMOISTNE
Przyczyny występowania drżenia samoistnego nie zawsze są jasne. Uważa się, że ma znaczenie aspekt genetyczny, to znaczy, że występuje lub występowało u jakiegoś członka rodziny. Ostatnie badania wskazują jednak 4-5 -krotnie większe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osób z drżeniem samoistnym. Badanie neurologiczne (oprócz drżenia) wypada u tych pacjentów prawidłowo, badania laboratoryjne i dodatkowe wypadają prawidłowo. Obecność drżenia powoduje duże problemy w życiu codziennym (trudności z jedzeniem, zapinaniem guzików, pisaniem, szyciem itp.). Pacjenci zaczynają unikać ludzi w obawie przed oceną otoczenia, przed rozlaniem herbaty czy kawy. Sytuacja ta doprowadza do powstania stanów lękowych i depresyjnych.
A problemy emocjonalne nasilają drżenie, tworzy się błędne koło.
LECZENIE DRŻENIA SAMOISTNEGO
Nie ma jednego sprawdzonego leku, który pomoże wszystkim pacjentom. Terapię prowadzi się metodą prób i błędów, często znajdując lek lub kilka leków skojarzonych, które zmniejszą objawy.
Do stosowanych leków zaliczamy:
- beta adrenolityki- propranolol, często mało skuteczny,
- seligilinę,
- leki przeciw padaczkowe- topiramat, gabapentyna, prymidon,
- leki przeciwlękowe i przeciw depresyjne,
- leki uspokajające -benzodiazepiny- alprazolam.
W przypadkach bardzo opornych na leczenie lub drżenia utrudniającego codzienne funkcjonowanie, można rozważyć leczenie operacyjne mózgu – talamotomia, czyli przecięcie wzgórza.
Leczeniem i diagnozowaniem drżenia zajmują się neurolodzy. Na zakończenie porada: jeżeli macie problemy z drżeniem, to wizyta u neurologa jest konieczna.
4 komentarze “DRŻENIE”
Witam,mam pytanko do Pani DOKTOR:
U mojego męża zauważam od czasu do czasu nocą drżenie takie jakby zrywanie nóg lub całego ciała .Pojawia się to zwłaszcza wtedy gdy przeżywa jakieś większe napięcie nerwowe w pracy. On tego nie czuje,ja to czuję gdy leże obok niego.Zdarza się w głębokim śnie.Badanie EEG GŁOWY NIC NIE WYKAZAŁO .Co to może być?? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.
Witam serdecznie. Moja żona ma zdiagnozowane drżenie samoistne.Czy obiawem drżenie może być uporczywy kaszel? Pozdrawiam
kaszel nie jest objawem drzenia. jeżeli nie ma innej przyczyny, to może być n.p polekowy( nie wim jak jest żona leczona).
Pozdrawiam
U żony lekarz neurolog stwierdził po godzinnym badaniu i rezonansie magnetycznym parksisjonizm. Został przepisany lek Aropilo SR, 2 mg przez miesiąc, a następnie Aropilo SR, 4 mg. Czy nieustępujące drżenie prawej ręki i prawej nogi (w tej chwili żona jest w połowie drugiego opakowania Aropilo SR, 4 mg) jest powodem do niepokoju? Nadmiernie jeszcze, że drżenie zwiększa się podczas zdenerwowania.
Czy w związku z powyższym żona może przyjmować Xanax 0,25mg np. 2 razy w tygodniu na noc czy może inny lek
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź