Rozwój medycyny w ostatnich latach stał się wielką szansą dla chorych, u których dotychczas możliwość leczenia była ograniczona.
W tych przypadkach z pomocą może przyjść terapia komórkami macierzystymi.
Początki badań nad komórkami macierzystymi to lata 60-te XX wieku.
Największe sukcesy w leczeniu komórkami macierzystymi odnosi się w hematoonkologii.
Komórki te pozyskiwane są ze szpiku kostnego i stosowane w leczeniu, np. białaczek.
A w neurologii?
Mózg człowieka to niezwykle skomplikowany organ. Do niedawna sądzono, że nie ma możliwości regeneracji ani tworzenia się nowych komórek nerwowych, czyli neuronów. Obecnie wiadomo, że istnieje ciągły proces tworzenia zarówno nowych neuronów, jak i sieci połączeń międzyneuronalnych. Ten proces to tak zwana neurogeneza.
Jednym ze źródeł odnowy komórek nerwowych mogłyby stać się komórki macierzyste, pozyskiwane z innych tkanek organizmu.
Czym są komórki macierzyste?
Z definicji wynika, że jest to grupa komórek ludzkich, mogąca przekształcić się w inne typy komórek.
Istnieją jednak pewne rodzaje komórek macierzystych, w zależności od:
1. sposobu ich pozyskiwania (embriony, krew pępowinowa, szpik kostny, czy tkanka tłuszczowa) oraz
2. różnej zdolności do przekształcania się, w zależności od miejsca ich pobrania.
Organizm człowieka składa się z olbrzymiej ilości komórek, z których każda grupa spełnia inną rolę, czyli są one zróżnicowane.
Każda z nich wzięła początek z embrionalnej komórki niezróżnicowanej, czyli komórki macierzystej.
Komórki te mają niezwykłą właściwość różnicowana się w komórki innych typów i możliwość namnażania się.
Pojawiają się doniesienia o możliwości leczenia skutków udaru mózgu z ich zastosowaniem.
Terapia komórkami macierzystymi w SM, jak wykazują badania, mogłaby również pomagać w leczeniu, gdyż dożylne ich podanie pozwoliłoby na przeniknięcie przez trudno przepuszczalną barierę krew-mózg, która w procesach zapalnych jest osłabiona. Komórki macierzyste byłyby odpowiedzialne za proces remielinizacji.
W procesie starzenia się, czy z innych powodów chorobowych, komórki obumierają.
Wtedy właśnie komórki macierzyste mogłyby odbudowywać uszkodzone organy.
Proces odbudowy tłumaczony jest teorią krążących we krwi obwodowej komórek macierzystych, które najprościej rzecz ujmując byłyby przyciągane przez uszkodzone organy.
W 2012 roku dwóch laureatów nagrody Nobla odkryło, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek niezróżnicowanych, czyli macierzystych, a potem ponownie je przekształcać w dowolne komórki organizmu.
Innymi schorzeniami układu nerwowego, w których terapia komórkami macierzystymi jest brana pod uwagę, są:
- stwardnienie boczne zanikowe -SLA,
- choroba Alzheimera,
- udar mózgu,
- choroba Huntingtona,
- choroba Parkinsona, w której to próby tego typu leczenia podjęto już wiele lat temu, następnie je zarzucono, by obecnie ponownie wrócić do tego tematu.
Badania i próby kliniczne, oceniające możliwości zastosowana komórek macierzystych, nie tylko w neurologii, trwają, a terapia może okazać się przełomowa w leczeniu i możliwościach pomocy pacjentom.
5 komentarze “KOMÓRKI MACIERZYSTE W NEURLOGII”
Dzień dobry.
Mamy syna w wieku czterdziestu lat od dziewiętnastu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Choroba przeszła w fazę wtórnie postępującą i obecnie leży, jest znacznie sparaliżowany. Już nie mówi, nie porusza kończynami mimo systematycznej rehabilitacji. Dziesięć lat temu próba leczenia mitoksantronem nie powiodła się, leczenie zostało przerwane, nastąpiło znaczne pogorszenie. Z osoby słabo chodzącej stał się siedzącym na wózku. Od tego czasu czekamy na skuteczny lek ale dla takich osób w jego stanie nie ma programów leczenia, nie spełnia wymogów sprawności. Proszę o wskazówki gdzie można zgłosić się na leczenie. W takiej sytuacji jest dużo chorujących na SM będących pod opieką starzejących się rodziców. Może komórki macierzyste są taką szansą, tylko gdzie można w Polsce zgłosić się na leczenie.
Z poważaniem i wdzięcznością Elżbieta Madejczyk
Chyba największe doświadczenie ma Klinika Hematologii i Transplantologii Szpiku w Katowicach, którą kieruje prof. dr habil Sławomira Kyrcz-Krzemień.
Może proszę się skontaktować. Pozdrawiam serdecznie. Będę wdzięczna za informacje czy udało się coś pomóc. Pozdrawiam.
Dzień dobry, moj tata od kilku lat choruje na atrofie móżdżku, do tej pory bez szans na wyleczenie. Lekarze z którymi mieliśmy kontakt nie dają nadziei, przyjmuje leki które umożliwiają mu jako takie funkcjonowanie. Mowa i poruszanie się są w bardzo fatalnym stanie. Ostatnio natknęłam się na temat terapii komorkami macierzystymi. Nie wiemy jednak zupełnie gdzie do kogo zwrócić się o poradę czy taka terapia ma w ogóle jakiś sens. Może mogłaby Pani nas jakoś nakierować,coś podpowiedzieć? Pozdrawiam i dziękuję
Syn po covidzie miał bardzo wyniszczony organizm ,przez 30dni nic nie jadł i mało pił gdyż wymiotował flegma po chorobie nie mógł wstać diagnoza polineuro patia brak odpowiedzi nerwów czy komórki macierzyste pomogą i jaki rodzaj najlepszy do regeneracji nerwów obwodowych te pozyskiwane z galarety Wortona czy te własne z krwi obwodowej.
Czy komórki macierzyste.moga pomóc w leczeniu rzadkiej choroby jaka jest zespół ogona końskiego. Z tego powodu mój brat już od 2 lat porusza się na wózku.