Napady padaczkowe to częsty problem pacjentów zgłaszających się do neurologa.
Padaczka to choroba charakteryzująca się napadami. Dotyczy i dzieci i dorosłych.
Bywa samoistna i objawowa, na przykład po udarze mózgu.
W sytuacjach, gdy nie udaje się ustalić przyczyny napadów, badania obrazowe mózgowia wypadają prawidłowo, diagnostyka padaczki powinna obejmować szereg badań i szerszą analizę, bo może współwystępować i być konsekwencją wielu chorób narządów wewnętrznych.
Jakich?
Jednym z powodów są SCHORZENIA GRUCZOŁÓW DOKREWNYCH.
Które z nich mogą skutkować i być powikłane napadami padaczki?
Napady padaczkowe pojawiają się najczęściej po nagłych zmianach czynności wydzielniczej i zwykle ich przyczyną są zaburzenia elektrolitowe.
Tak na przykład w chorobach tarczycy.
W niedoczynności napady występują u około 20% chorych. Są to z reguły napady duże, znane jako grand mal.
Nadczynność tarczycymoże z kolei objawiać się zaburzeniami nastroju, labilnością emocjonalną, drażliwością. Również i tutaj znamienne jest występowanie napadów padaczkowych (5% chorych).
Ponadto w nadczynności tarczycy może występować drżenie rąk, powiek, okresowe porażenie tyreotoksyczne, czy miopatia.
Objawy neurologiczne z reguły mijają po właściwym leczeniu nadczynności tarczycy.
Inne choroby endokrynne predysponujące do wystąpienia napadów padaczki to :
–Choroba Addisona( pierwotna niedoczynność kory nadnerczy),
–Moczówka prosta (dysfunkcja tylnego płata przysadki mózgowej i nadmiaru wazopresyny),
–Cukrzyca (zwłaszcza hipoglikemia, skutkująca neuroglikopenią i napadami padaczkowymi),
-Niedoczynności przytarczyc. Napady padaczkowe występują u prawie połowy pacjentów z powodu hypocalcemii.
Duże prawdopodobieństwo wystąpienia napadów padaczki stwierdza się w encefalopatiach i śpiączkach.
Są to konsekwencje „zatrucia” organizmu spowodowane niewydolnością narządów:
–Encefalopatia i śpiączka mocznicowa– niewydolne nerki,
–Encefalopatia i śpiączka wątrobowa– niewydolna wątroba.
W encefalopatii wątrobowej stwierdza się dość charakterystyczne zmiany w EEG,w postaci trójfazowych fal wolnych, służących nawet do jej rozpoznania.
–Śpiączka w przebiegu hipoksji (w wyniku niewydolności oddechowej).
–Po nagłym odstawieniu alkoholu.
–Po nagłym odstawieniu leków przeciwpadaczkowych, na co czasem pacjenci sami się decydują.
Opisany jest również (Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych w Gdańsku. Pol. Merk. Lek. 2008)), przypadek mylnego rozpoznania wyspiaka trzustki, leczonego wiele lat jako padaczka.
To dość rzadkie schorzenie trzustki, mimo iż stanowi 90% guzów trzustki. Bardzo często bywa długo rozpoznawany i mylony ze schorzeniami neurologicznymi.
Tak było i w tym przypadku.
To 22 letnia kobieta, z występującymi od kilku napadami hipoglikemii z reakcją hypoadrenergiczną, ale nie diagnozowano hipoglikemii, tylko sugerowano się występującymi napadami i zarejestrowanymi zmianami w EEG.
Pobyt w Klinice i szersza diagnostyka pozwoliły na rozpoznanie wyspiaka trzustki. Po leczeniu operacyjnym napady ustąpiły.
Powody wystąpienia napadów mogą więc być bardzo różne, czasem są też
–po stosowanych lekach.
Pamiętam z czasów pracy w klinice neurologii, gdy do izby przyjęć przywieziony został, po pierwszym w życiu napadzie padaczki, młody chłopak.
Zbierając wywiad dowiedziałam się, że żadnych leków nie przyjmuje, bo nie ma problemów zdrowotnych.
Z jednym wyjątkiem, który dopiero po dłuższej rozmowie udało się ustalić.
Smarował od kilku dni całe ciało, kilka razy dziennie, płynem Novoscabin, z powodu świerzbu.
To preparat, który łatwo wchłania się przez skórę do głębszych jej partii i przy nadwrażliwości może spowodować napad. Nie wspominał o tym, bo uznał to za nieistotne,
Lek odstawiono, wykonane badania diagnostyczne wypadły prawidłowo.
Napad więcej się nie powtórzył.
W takich sytuacjach dociekliwość lekarza, ale i własne obserwacje pacjenta orazpowiązanie faktów, może skutkować ustaleniem przyczyny napadu padaczki i dobrym, skutecznym postępowaniem.
4 komentarze “NAPADY PADACZKOWE W CHOROBACH WEWNĘTRZNYCH”
Choruję na padaczkę lekooporną od ponad 25 lat. Początek to dziwne odczucie w brzuchu czasem odruch wymiotny. Po jakimś czasie zwróciłam uwagę że zdarza się to raz w miesiącu w połowie cyklu miesiączkowego. Obecnie kilkadziesiąt w miesiącu, poprzedzone aurą napady nieświadomości. Ucisk w brzuchu, parcie na pęcherz i odbyt, czasem tylko dziwne odczucie w nadbrzuszu. EEG nieprawidłowe, rezonans bez zmian ogniska padaczki. Jak znaleźć przyczynę?
zapraszam na konsultacje online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Witam ja również choruje na taka samą chorobe i inny mam problem a taki ze gdzie bym sie nie udala do lekarza to oni nie chcą mnie z tej choroby wyleczyc . Wypisują tylko leki ktore nie pomagają w żaden sposób. Od jednego lekarza dostałam skierowanie na oddział ale tam mnie nie przyjeli wcale a do innych nie mogę sie dostac leków tez juz nie biore bo nic nie dawaly wynikow
Witam
W grudniu 2023 dostałam pierwszy napad padaczki.Kolejny atak dostałam w kwietniu 2024.Nastepny w maju (podwójny -dom i sor ) .Leczyłam się przez chwile symlą po której dostałam depresji .Udałam się do psychiatry który przepisał mi dwa lekarstwa (Faxolet 75mg,Fluanxol 0,1 mg) Od maja do 27 grudnia miałam spokój brałam tylko te leki od psychiatry nie miałam żadnych ataków .W grudniu miałam kolejne dwa ataki (dom,SOR) .Po tym zdarzeniu udałam się do neurologa który przepisał mi Lamotrix .Kolejny atak miałam 14 luty 2025 .W tym momencie brałam rano lamotrix 25mg ,Fluanxol oraz Faxolet i wieczorem Lamotrix 50 mg .Lekarz kazał mi brać stopniowo od 7 stycznia 2025 Lamotrix .Badania EEG w czuwaniu ,deprywacja snu w porządku .Za każdym atakiem tomograf ok.Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem w porządku .Ataki są dość dziwne tracę nagle przytomność,nie mam aury ,cała sztywnieje sinieje mam problemy z oddychaniem .Ostatni atak był tak niebezpieczny że przestałam oddychać ;( Czy to może być padaczka ?