Choroby przewodu pokarmowego często rzutują na funkcjonowanie systemu nerwowego i jest ich wiele.
Najbardziej znanymi objawami neurologicznym są powikłania związanie z zaburzeniami wchłaniania.
Jednym z nich jest niedobór witaminy B12 (kobalamina), co już omawiałam. Film z nagraniem na ten temat dostępny jest na moim kanale YOUTUBE.
Wit B12 bierze udział zwłaszcza w metabolizmie białek, wpływa na syntezę mieliny oraz na hematopoezę (proces tworzenia i różnicowania się elementów morfotycznych krwi).
Objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12 to zwłaszcza:
-spowolnienie czynności psychicznych,
-objawy otępienne,
– parapareza spastyczna,
– niezborność,
– mieloptia,
-neuropatia czuciowo-ruchowa.
Kolejne problemy niedoborowe to głównie witaminy B1, kwasu foliowego, witaminy D, witaminy C, związane ze złym wchłanianiem bądź słabą podażą.
Zaburzenia czynności wątroby. Mają bardzo poważne konsekwencje dla układu nerwowego.
Główne objawy i zespoły neurologiczne to:
–Encefalopatia wątrobowa (w przebiegu niewydolności wątroby).
To poważne powikłanie, początkowo objawiające się zakłóceniem snu, zmianami psychicznymi, to narastające objawy takie jak zaburzenia orientacji, senność, ataksja, drżenie rąk, drgawki oraz napady padaczkowe. W końcowym etapie śpiączka.
–Zwyrodnienie wątrobowo-mózgowe(często po zabiegach operacyjnych układu wrotnego),
–Choroba Wilsona (zwyrodnienie wątrobowo-soczewkowe).
Dochodzi do zaburzenia metabolizmu miedzi, która gromadząc się początkowo w wątrobie prowadzi do jej uszkodzenia, nawet do marskości, to w konsekwencji daje objawy ze strony układu nerwowego takie jak trudnościami wchodzeniu, drżenie, ruchy pląsawice.
–Zespól Reye’a (ostra niezapalna encefalopatia występująca głównie u dzieci, najczęściej dotycząca dzieci w wieku 4-12 lat, która może być skutkiem przyjmowania aspiryny),
–Krwawienia śródczaszkowe.
–Hemochromatoza(metaboliczna choroba polegająca na nadmiernym wchłanianiu się żelaza z przewodu pokarmowego). Objawy neurologiczne to encefalopatia, ataksja, sztywność).
3. Ostre zapalenie trzustki– może powodować neuropatię (u około 40 % chorych) oraz encefalopatię trzustkową, z dominującymi zburzeniami świadomości, drgawkami. W przewlekłym zapaleniu trzustki mogą występować niecharakterystyczne objawy rzekomonerwicowe.
4. Colon irritabile, czyli zespół jelita drażliwego. Oprócz zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego współistniejące są cechy nerwicy, lęków, depresji oraz niepokój.
Dlatego, co podkreślałam nieraz, zawsze istotny jest bardzo dokładnie zebrany wywiad chorobowy, znajomość schorzeń współistniejących, bo objawy ze strony układu nerwowego mają, w tych przypadkach, swoją przyczynę w przewodzie pokarmowym.
3 komentarze “POWIKŁANIA NEUROLOGICZNE W CHOROBACH PRZEWODU POKARMOWEGO”
Pani doktor przeczytałam ten artykuł i jestem poprostu załamana ponieważ w 2014 przeszłam krwawienie śródczaszkowe, mam praktyczne większość objawów które Pani doktor wymieniła w swoim artykule i żaden z lekarzy nigdy nawet nie wspomniał o badaniu witaminy B12 czy innych badań z tej grupy, jestem leczona na zespół jelita drazliwego, na depresję, mam problemy trzustkowe i wątrobowe, problemy z pamięcią, zawroty i straszne bóle głowy typu migrenowego, fibriomialgię i wiele innych i wielu lekarzy do których chodzę twierdzą że to normalne w moim wieku a mam 65 lat. Ostatnio wyszedł mi dziwny (tak stwierdziła Pani doktor) wynik rezonansu głowy i cały czas nie mam pojęcia skąd te dolegliwości czy to możliwe że z braku odpowiedź ich witamin. Serdecznie dziękuję za ten artykuł tylko co robić dalej. POZDRAWIAM
Cieszę się, że artykuł jest pomocny. Z Pani opisu wynika, że problemów jest wiele. Nie potrafię beż szerszej wiedzy pomóc.
Pozdrawiam.
Córka choruje na tocznia układowego. Od marca jest diagnozowana ze względu na zespół nerczycowy. Nabrała wody i przytyła 40 kg. Lekarze podłączyli ją pod pompę z furosemidem i mocz zaczął schodzić, ale dzisiaj ma napady padaczkowe. Czym to może być spowodowane?