O takich objawach wspominałam już, pisząc na temat zawrotów głowy. PRZEMIJAJĄCE OBJAWY NIEDOKRWIENNE ( TIA-transient ischemicus attack) to, zgodnie z nazwą, objawy występujace z okresowym, gorszym ukrwieniem. Mogą dotyczyć różnych części ciała – niedokrwienia kończyn dolnych, serca czy siatkówki oka.
Dlaczego tak sie dzieje?
Przyczyną tych zaburzeń są zmiany w naczyniach krwionośnych, powodujące ich usztywnienie, zwężenie, a to skutkuje gorszym przepływem krwi i słabszym ukrwnieniem danego narządu. Zmiany w naczyniach to tak zwane ANGIOPATIE.
Najczęstsze czynniki doporowadzające do tych zmian to:
– nadciśnienie tętnicze (angiopatia nadciśnieniowa),
– cukrzyca (angiopatia cukrzycowa),
– miażdżyca (angiopatia miażdżycowa).
Jak więc widzicie, angiopatia i przemijające objawy niedokrwienne to konsekwencja schorzeń ogólnoustrojowych. Pierwsze zmiany w naczyniach krwionośnych mogą być już zauważalne w badaniu dna oka (tzw. retinopatia).
A objawy angiopatii?
Uzależnione są od lokalizacji. Jeżeli dotyczą kończyn dolnych, to pojawiają się bóle, zwłaszcza przy wysiłku, osłabienie mięśni, a w konsekwencji trudności w chodzeniu. Jest to tak zwane CHROMANIE PRZESTANKOWE.
Stopień nasilenia określa sie odległością, jaka dzieli dwa miejsca (początek i koniec drogi), którą pacjent przejdzie bez bólu (dystans chromania). Jeżeli objawy dotyczą serca, to pojawiają się duszności, zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, czyli objawy CHOROBY NIEDOKRWIENNEJ SERCA – CHOROBY WIEŃCOWEJ.
Konsekwencją nieleczonej choroby wieńcowej jest ZAWAŁ SERCA. Pierwotna choroba wieńcowa jest prawie w 100% spowodowana miażdżycą.
Zmiany na dnie oka to wspomnania już RETINOPATIA, czyli zmian naczyniowe siatkówki. Schorzenie, którego jednym z najczęstszych przyczyn jest cukrzyca, dotyka większość osób chorujących na cukrzycę. Doprowadza do dużych zaburzeń widzenia, czasem do ślepoty.
A objawy przemijającego niedokrwienia mózgu?
To krótkotrwałe, trwające maksimum 24 godziny objawy dysfunkcji mózgu. Jeżeli objawy utrzymuja się dłużej, rozpoznawany jest UDAR MÓZGU. Objawy niedokrwienia, czyli dysfunkcji mózgu bywją różne.
Mogą to być:
– zaburzenia mowy,
– zawroty głowy,
– drętwienia twarzy lub kończyn, najczęściej połowy ciała,
– zaburzenia czucia,
– zaburzenia widzenia,
– inne.
Przemjające objawy niedokrwienia, niezależnie od tego, którego narządu dotyczą, ZAWSZE WYMAGAJA LECZENIA. A leczenie może być zachowawcze, czyli farmakoterapia, albo operacyjne. Leczenie operacyjne to najogólniej mówiąc usunięcie lub udrożnienie zwężonego odcinka naczynia krwionośnego, co poprawia krążenie i zapobiega konsekwencjom przewlekłego, niewystarczającego dopływu krwi (czyli zawałowi serca, lub udarowi mózgu).
Podsumowując, przemijające objawy niedokrwienia to konsekwencja – zwłaszcza miazdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości, złej diety, złego trybu życia, małej aktywności ruchowej, ale o tym wszystkim już wiecie, bo poruszałam ten temat wielokrotnie.