Szyszynka (corpus pineale) to mały gruczoł (wielkości 7-8 mm), ważący około 0,1 g.
Mimo iż jest malutki, z wiekiem jeszcze bardziej się obkurcza.
Należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jest to gruczoł nieparzysty i znajduje się w samym środku mózgu. Swoim kształtem przypomina spłaszczony stożek, podobny do szyszki, stąd jej nazwa.
Odpowiada za wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Wydzielana jest ona w ciemności, głównie w nocy, dlatego robimy się senni.
Gdy robi się jasno, jej poziom spada i budzimy się. Jej funkcja ma więc wpływ na rytm dobowy snu i czuwania. Melatonina wpływa też na odporność organizmu.
W ciągi dnia szyszynka wytwarza serotoninę,zwaną hormonem szczęścia.
Serotonina wpływa na ośrodkówy układ nerwowy, odpowiada za samopoczucie, stan emocjonalny, bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Jej niedobór może prowadzić do podenerwowania, apatii czy nawet depresji.
Niedobór melatoniny, spowodowany np. bardzo późnym kładzeniem się spać, powoduje pogorszenie komfortu życia, gorsze samopoczucie oraz ma wpływ na rozwój nowotworu piersi, prostaty czy rozwoju cukrzycy.
Melatonina wpływa na wydzielanie somatostatyny (STH), czyli hormonu wzrostu, więc gdy jest mało melatoniny, bo dziecko kładzie się bardzo późno spać, konsekwencją może być niski wzrost. Nie bez powodu mówi się, że najszybciej rośnie się w czasie snu.
Melatonina zwana jest też wskazówką zegara biologicznego, gdyż wpływa i stabilizuje wiele procesów w organizmie (np. temperaturę ciała).
Rolą szyszynki jest też współpraca z częścią gruczołową przysadki mózgowej wydzielającej hormony tropowe.
Wielu naukowców jest zdania, że jej rola nie do końca została poznana. Bywa określana jako najbardziej tajemniczy narząd naszego ciała.
Nieprawidłowe funkcjonowanie szyszynki może być spowodowane guzem, tzw. szyszyniakiem.
Zwapnienie szyszynki to pojawienie się miejsc zwapnień. Do zwapnienia szyszynki dochodzi u większości dorosłych i starszych osób.
Szyszynka jest niezwykle wrażliwa na nadmiar fluoru, fosforu i rtęci. Może gromadzić również złogi wapnia.
Co więc robić?
Jak dbać o szyszynkę?
Eliminować z pokarmu szkodliwe pierwiastki. Unikać przetworzonej żywności i fluoru.
Zwapnienia, guzy szyszynki, czy inne jej nieprawidłowości, np. torbiele, diagnozuje się wykonując badania obrazowe mózgu, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
Pierwsze objawy zaburzeń pracy szyszynki to zaburzenia rytmu dobowego i bezsenność.
Zarówno melatonina, jak i serotonina wykorzystywane są przez przemysł farmaceutyczny do produkcji leków i leczenia zaburzeń snu i depresji.
2 komentarze “SZYSZYNKA”
Dziękuję za tak ważna informację.
A co mam zrobić jak mam problemy ze spaniem.
Pozdrawiam serdecznie
Ponieważ już pisałam na temat zaburzeń snu na moim blogu, polecam przeczytać wpis pt. SEN.
Myslę, że znajdzie się tam powód opisywanych zaburzeń snu. Pozdrawiam.