Poruszam ten temat, bo zwróciła się do mnie niedawno o konsultację pacjentka, z wynikiem MRI głowy, który oceniono we wnioskach jako prawidłowy, ale pacjentkę zaniepokoił opis szczegółowy, gdzie opisano torbiele splotów naczyniówkowych w komorach bocznych.
Torbiele pajęczynówki to zmiany w oponie pajęczej.
Mózg i rdzeń otoczone są oponami. Najbliżej mózgu jest opona miękka, potem pajęcza i na zewnątrz opona twarda.
Torbiel pajęczynówki najczęściej jest wadą wrodzoną, wykrywaną często u dzieci. U dorosłych bywa przypadkowym znaleziskiem w czasie wykonywania badań obrazowych.
Małe i średnie torbiele są bezobjawowe.
W 90% przypadków torbiele są pojedyncze.
Torbiele mogą osiągać rozmiary od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu milimetrów.
Pierwotne torbielemogą być wykrywane już w badaniu prenatalnym,
Torbiele niejednokrotnie wykazują pewną dynamikę zmian, mianowicie mogą się rozrosnąć, ale też mogą się zmniejszyć, a nawet wchłonąć i dlatego po ich stwierdzeniu wskazane są kontrolne badania obrazowe.
Torbiele wtórnesą konsekwencją procesu chorobowego, urazów czy stanów zapalanych ośrodkowego układu nerwowego.
Jak wspominałam, torbiele najczęściej są bezobjawowe, ale w przypadku większych rozmiarów mogą zaburzać przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego i doprowadzać do wodogłowia.
W przypadku torbieli balotujących, czyli zmieniających z ruchem głowy swoje położenie, mogą dawać objawy tzw. napady Brunsa, czyli objawy guza, takie jak:
– nudności,
– wymioty,
– bóle głowy,
– zawroty głowy,
– napady padaczkowe, co związane jest z zaburzoną cyrkulacją płynu mózgowo-rdzeniowego, zwłaszcza w lokalizacji torbieli w komorze trzeciej, lub czwartej.
Takie torbiele wymagają leczenia operacyjnego.
W omawianym przypadku nie mamy podanej wielkości torbieli, ale opisujący radiolog nie stwierdził nieprawidłowości, które miałyby być ich konsekwencją, więc z pewnością zmiany były nieduże.
Nie mam też żadnego wywiadu od pacjentki, nawet nie wiem, ile ma lat, na co choruje, czy chorowała, czy stosuje jakieś leki, czy ma jakieś dolegliwości i z jakiego powodu było zlecone badanie.
Niemniej, ze względu na to, że torbiele zostały uwidocznione, wskazane są:
– dokładne zebranie wywiadu,
– kontrola stanu neurologicznego pacjentki,
– okresowe kontrolne badania obrazowe, wykazujące stan stacjonarny, remisję, lub progresję zmian.
2 komentarze “TORBIELE PAJĘCZYNÓWKI”
Dzien dobry Panie doktor mamtorbielekatow pajeczynowki ops rezonansu magnety znego nie specyficzna torbiel katow pajeczynowki w głowie.w2020roku hospitalizacja wklini ë udarowej rudna mała dlôtegò ataksja4 konczynowa zaburzenia chdu naszerokiej podstawie zawroty glowy
Dzień dobry,
Pani doktor mam dwa torbiele czołowe pocztówki, przesunięty układ komorowy, miesiąc temu zrobiłam rezonans magnetyczny z powodu złego samopoczucia. Uczucie ucisku na czole, szumy uszne, suchość w jamie ustnej, suchość oczu,której doznałam podczas skurczu szyi i trwa do teraz. Do tego doszły bóle nóg i rąk piekące. Czy to może mieć związek z torbielami.