Choroba Parkinsona jest chorobą zwyrodnieniową pewnych struktur w mózgu, a dokładnie zaniku komórek dopaminergicznych, której przyczyny nie do końca są poznane. Bierze się pod uwagę predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe, czyli nic konkretnego.
To dość częsta choroba, dotyczy około 3% osób, z wyraźnym wzrostem liczby zachorowań powyżej 60. roku życia. Częściej dotyka mężczyzn.
Nazwę zawdzięcza lekarzowi, Jamesowi Parkinsonowi, który jako pierwszy opisał jej objawy (1917 rok).
Wczesne objawyCHP bywają często bagatelizowane, jako niecharakterystyczne, przypisywane procesowi starzenia się lub niewystarczające do rozpoznania, a są to:
– zaburzenia snu,
– zaparcia,
– zamrożony bark,
– zmiana charakter pisma (mikrografia),
– zmiany nastoju lub depresja,
– hiposmina (osłabienie węchu).
Te niecharakterystyczne objawy, mogące występować z wielu innych powodów, często trwają dość długo, zanim dołączą się objawy typowe, pozwalające rozpoznać chorobę Parkinsona.
Główne objawy choroby Parkinsona to spowolnienie ruchoweoraz, co najmniej jeden z wymienionych, czyli:
– drżenie mięśniowe,
– sztywność mięśniowa(tak zwane napięcie plastyczne lub rury ołowianej),
– zaburzenia stabilności (równowagi),
– zmiana postawy ciała.
Dość typowa jest asymetria objawówlub ogniskowy (jednostronny początek).
Sztywność mięśni na twarzy manifestuje się hipomimią (amimią), określaną jako twarz maskowata.
Dość charakterystyczna staje się sylwetka chorego – pochylona ku przodowi oraz brak fizjologicznych współruchóww czasie chodzenia,
Typowy obraz klinicznych objawów pozwała rozpoznać chorobę Parkinsona.
Wykonywane wtedy zawsze badania obrazowe – TK, MRIwypadają prawidłowo, bo mimo dużej rozdzielczości, nie rejestrują uszkodzenia istoty czarnej, będącej przyczyną CHP.
Pozwalają natomiast wykluczyć inne przyczyny wystąpienia objawów parkinsonowskich (mówimy wtedy o Zespole Parkinsona), jakimi mogą być:
– guzy mózgu,
– zmiany naczyniopochodne okolicy jąder podkorowych,
– krwiaki przewlekłe,
– wodogłowie,
– zespoły polekowe (np. po neuroleptykach).
Rozpoznanie ZP wymaga, oprócz łagodzenia objawów parkinsonowskich, leczenia choroby podstawowej.
Leczenie
Jak wspomniałam na wstępie, przyczyna CHP jest nieznana. To powoduje, że nie ma jak dotąd leczenia przyczynowego, a jest jedynie leczenie objawowe – zwłaszcza lekami dopaminergicznymi. Druga grup leków to agoniści dopaminy.
Przebieg CHP jest przewlekły postępujący.
Wczesna faza to okres przed wystąpieniem objawów ruchowych. Kolejny to okres ruchowy, wrażliwy na leki. Następne, to okresy bardziej zaawansowanych i zaawansowanych objawów, z gorszą odpowiedzią na leczenie, z dużymi dysfunkcjami ruchowymi.
Niezwykle ważnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, w każdej fazie choroby, jest rehabilitacja,sama aktywność pacjenta i stan emocjonalny.
Leczenie jest trudne, wymaga często zmian i różnych kombinacji lekowych.
Zajmują się nim neurolodzy i wyspecjalizowane ośrodki, ukierunkowane na leczenie chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.
2 komentarze “WCZESNE OBJAWY CHOROBY PARKINSNA (CHP)”
Parkinson został zdiagnozowany u mnie dokładnie w dzień moich 60 urodzin, to był szok nie tylko dla mnie, ale dla całej rodziny. To było w 2014 roku. Niedługo 9 rocznica… Ale powiedziałam sobie że ja tu jestem „Boss” i nie pozwolę sobie na to żeby „Parki” mną rządził ‼️😜. Jestem osobą bardzo aktywną,uprawiam różnego rodzaju Sporty, Yoga, gimnastyka i ergoterapia i dużo więcej…Mam tą przewagę bo mieszkam z rodziną (prawie od zawsze, bo bardzo długo) zagranicą i wszystkie koszty leczenia, rezepty pokrywa w 100% Kasa chorych. Może?( mylę się ale) ale w Polsce nie miałabym tego wszystkiego bezpłatnie. Dodam jeszcze że jestem (przetłumaczenie) „specjalnym programie testowym” w Uni-Klinik co umożliwia mi i profesorom i studentom neurologii: 1 raz w roku przez 30 dni codziennie w dowolnie przeze mnie 😜 wybranych godzinach dnia, nawet w nocy, zdawać relację; dostaje na ten czas kamerę internetową do domu, połączona z lekarzami na uniwersytecie, jak mam potrzebę lub „nie mój dzień” włączam kamerę i jestem obserwowana.. dokładniej mówiąc: robię to,lub te czynności co mi każą lekarze po drugiej stronie ekranu.Na przykład: Śledzą jak się poruszam i dużo innych, jak jest potrzeba pilna to decyzją lekarza po drugiej stronie otrzymam receptę na inne lekarstwo lub zwiększa mi dawkę leku. Mam też na skórze plaster który pozwala mi na to że wyglądam jak wyglądam 😂 nazywa się: Neupro 8 mg/24h .No oprócz tego biorę 🫣 jeszcze dużo więcej innych medykamentów; na początku diagnozy co 6 godzin,teraz co 4.. Ciekawi mnie jakie metody,jakie lekarstwa i jakie szanse miałabym i jakie mają patienci w Polsce?!? GDYBYM dostała komentarze na forum bardzo bym się ucieszyła. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z ” klub Parkinson”i nie dajcie się.. pozytywne myśli i bezstresowego dnia życzę ❤️.. HALINA
Wymieniła Pani Neupro. też jest w Polsce stOsowany.
Lekow i metod postpowania jest wiele. Może coś przygotuje na ten temat.
pzdr.