Gdy, jako młody lekarz, zaczynałam pracę w Klinice Neurologii ŚLAM (obecnie SUM) w Katowicach, krążył taki żart:
– Jaki jest najgorszy sen neurologa?
-Brak witaminy B w aptekach-))
To prawda. Dla układu nerwowego ma kolosalne znaczenie.
Zastrzyki z witaminą B12 plus Cocarboxylaza przepisywało się dawniej na bóle kręgosłupa, popularne rwy kulszowe czy ischialgie.
O witaminie B12 można dużo powiedzieć. Nagrałam już film o tej witaminie, więc dziś zajmiemy się głównie innymi witaminami z grupy B:
B1 tiamina
Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, syntezie neurotransmiterów, czyli odpowiadają za prawidłowe przekaznictwo nerwowe. Ich niedobór to stres, a nawet zaburzenia psychiczne, zapominanie, zmiany ciśnienia,
B2– Ryboflawina
Współgra z witaminą B1 w metabolizmie węglowodanów i wytwarzaniu z nich energii. Bierze udział w transporcie tlenu podczas oddychania komórkowego w mitochondriach, zabezpiecza erytrocyty przed rozpadem.
B3-niacyna, kwas nikotynowy, wit PP
Wspomaga pracę mózgu. Pomaga zwalczyć szumy uszne i zawroty głowy, ma działanie protekcyjne przed choroba Alzheimera, bierze udział w rozpuszczaniu kwasu szczawiowego, którego nadmiar-to kamienie nerkowe.
Aktywna jej forma uczestniczy w metabolizmie tłuszczów i białek.
B6-piridoksyna
Wspiera tworzenie neuroprzekaźników, wiąże się z prawidłowym działaniem dopaminy (nastrój), acetylocholiny, serotoniny, bierze udział w syntezie hemu i glikogenu, pomocna przy alergiach o podłożu histaminowym. Wspomaga wchłanianie magnezu.
B9- Kwas foliowy- folacyna
Optymalizują prace organizmu. Wpływa na wiele przemian biochemicznych, syntezę puryn oraz przyczynia się do prawidłowego syntetyzowania kwasów nukleinowych, stymuluje tworzenie się erytrocytów, działa prewencyjnie na schorzenia neurodegeneracyjne układu nerwowego, poprawia metabolizm homocysteiny, więc zmniejsza w ten sposób ryzyko chorób sercowo naczyniowych.
Zalecany zwłaszcza kobietom w czasie ciąży a nawet planowania potomstwa, zapobiegając powstawaniu wad rozwojowych cewy nerwowej.
Zwiększone zapotrzebowanie mają palacze, osoby nadużywające alkoholu, kobiety stosujące antykoncepcję.
Źródła tej witaminy to:
-Warzywa zielone- brukselka, sałata, kapusta, szpinak, brokuły, zwłaszcza surowe.
-Produkty pełno zbożowe,
-Orzechy,
-Nasiona słonecznika,
-Owoce-cytrusy, banany, kiwi truskawki,
-Wątróbka,
-Ser,
-Jaja
Ponieważ organizm sam jej nie wytwarza, niezbędna jest jej dostarczanie z pożywieniem,
Wit B12:
Ma niezwykle wszechstronne działanie.
Utrzymuje w dobrej kondycji układy:
–nerwowy– zaburzenia słuchu, węchu, smaku, pamięci, drętwienia, mrowienia, zaburzenia nastroju, depresja, zaburzenia potencji i wiele innych.
-pokarmowy– nudności brak apetytu, zaburzenia smaku, spadek wagi, obrzmienie i zaczerwienienie języka.
–krwionośny- niedobór to anemia megaloblastyczna, bladość powłok, osłabienie, zaburzeni rytmu serca, zaburzenia koncentracji, pamięci.
Ma też wpływ na stan skóry, stan psychiczny.
Jest niezbędna do tworzenia aktywnej formy kwasu foliowego.
B12 i kwas foliowy są potrzebne do przemiany homocysteiny, dlatego mają prewencyjny wpływ na schorzenia przewlekłe (miażdżyca i jej konsekwencje).
Uczestniczy w syntezie melatoniny, serotoniny, wpływa więc na sen i samopoczucie psychiczne.
Rola witamin z grupy B jest, jak widać olbrzymia.
O tym, że większość znajduje się w pożywieniu wiemy, więc wiemy też, że sposób naszego odżywiania ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia.
Więcej na ten i podobne tematy w mojej książce: “Daj szansę zdrowiu”.
4 komentarze “WITAMINA B A UKŁAD NERWOWY”
Czy tylko można dostać e -book.Moze jest książka.
Wszystkie moje produkty są na mojej stronie
http://zpamietnikalekarza.pl
w zakładce: sklep.
Pozdrawiam.
Dlaczego kiedyś stosowano zastrzyki z witaminą B na bóle kręgosłupa i rwy kulszowe a teraz nie? Co się zmieniło? Wiadomo, że są bardzo skuteczne a jednak lekarze ich nie przepisują pacjentom.
Czasem sie je stosuje nadal.