Tak nazywany bywa jeden z rodzajów znieczulenia do zabiegów operacyjnych stosowanych w ortopedii, chirurgii, ginekologii.
Znieczulenie może być ogólne (uśpienie, narkoza) lub miejscowe. Znieczulenie miejscowe zwane bywa też znieczuleniem przewodowym, centralnym, rdzeniowym. Może być zewnątrzoponowe i podpajeczynówkowe.
Celem znieczulenia jest zwłaszcza:
-zniesienie bólu,
-zniesienie czucia,
-zniesienie odruchów,
-zwiotczenie mięśni.
Znieczulenie podpajeczynówkowe to dość częsta forma znieczulenia pacjenta do zabiegu. Polega ona na wprowadzeniu leku do płynu mózgowo-rdzeniowego w worku oponowym, otaczającym rdzeń kręgowy, poprzez nakłucie lędźwiowe, blokując w ten sposób reakcje bólowe chorego poniżej miejsca wkłucia.
Efektem znieczulenia jest odwracalna czasowa blokada przepływu bodźców bólowych, czuciowych i ruchowych.
Efektem znieczulenia jest brak ruchu, czucia dotyku, bólu, temperatury.
Znieczulenie może być stosowane w operacjach i zabiegach diagnostycznych oraz uzależnione jest od stanu zdrowia i współpracy z pacjentem.
Znieczulenie zewnątrzoponowe, to podobny mechanizm działania, ale lek podaje się do przestrzeni zewnątrzoponowej. Lek oddawany jest stopniowo a efekt przeciwbólowy może trwać nawet kilkanaście godzin. Stosowane bywa w bardziej skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.
Korzyści z tego sposobu znieczulenia jest wiele. Pacjent jest cały czas świadomy, czasem poddany zostaje premedykacji i to powoduje senność.
O rodzaju stosowanego znieczulenia decyduje anestezjolog. Zbiera wcześniej dokładny wywiad od pacjenta, oceniając jego stan zdrowia.
Przed zabiegiem podane są lei mające na celu:
-zmniejszyć lęk i niepokój chorego,
-zmniejszyć wydzielanie w drogach oddechowych,
-zapobiegać wymiotom,
-hamować odruchy.
To tak zwana premedykacja.
W czasie zabiegu pacjent jest monitorowany, czyli cały czas jest oceniane:
-EKG,
-ciśnienie krwi,
-tętno,
-saturacja.
Po zabiegu najczęstszymi powikłaniami po znieczuleniu przewodowym są
-bóle głowy,
-parestezje,
-mrowienia,
-zaburzenia mikcji.
W czasie najbliższych godzin po zabiegowych wraca stopniowo czucie, w tym czucie parcia na mocz i stolec, możliwość poruszania kończynami oraz odczuwanie bólu.