To dość nowy termin, bo powstały w roku 2013, który odnosi się do tzw. „przyjaznych bakterii”. Wyodrębniony z grupy prebiotyków, chociaż nie spełniają wszystkich ich kryteriów. Prebiotyki to bakterie, które występują naturalnie w organizmie człowieka, poprawiają skład mikrobionu i nie są szkodliwe. Mogą przeżyć w przewodzie pokarmowym. Bakterie, zaliczane do psychobiotyków, w odpowiedniej dawce wpływają na oś jelito-mózg i na aktywność mózgu. Oś jelito-mózg działa
dwukierunkowo, neurony biegnące z jelit do kory mózgu układu limbicznego, wyspy, hipokampa, mają wpływ na emocje, nastrój, pamięć. Odwrotną drogą docierają neuroprzekaźniki, hormony, cytokiny, biorące udział w procesach zapalnych.
Jelito, zwane jest czasem drugim mózgiem, ponieważ wpływ jelit na mózg jest ogromny. Nerw błędny, czyli IX nerw czaszkowy, przekazuje sygnały z mózgu do jelit w 10%, a w 90 % z jelit do mózgu. Pośrednikiem komunikacji są też komórki układu odpornościowego- cytokiny, zlokalizowane między innymi w wyrostku robaczkowym, ścianie jelita cienkiego i jelita grubego.
W zeszłym stuleciu nikt nie myślał, że działanie bakterii jelitowych może mieć wpływ na pracę mózgu. Mniej zwracano uwagę na to, co się je i w jakich ilościach.
A to, co znajduje się w naszych jelitach, ma wpływa na cały organizm, w tym na mózg. To paliwo, które daje lepszą lub gorszą pracę wszystkich narządów i całego organizmu. Mózgu też.
Bakterie, zaliczane do psychobiotyków, to zwłaszcza bakterie z grupy Lactobaccilus i Bifidobacterium.
To Lactobacillus:
– helvetius,
– rhamnosus,
-reuteri,
– casei,
oraz Bifidobacterium:
– longum,
– infantis.
Zastosowanie znajdują zwłaszcza jako wspomagające leczenie:
– depresji,
– zespołu jelita drażliwego,
– przewlekłego zmęczenia,
– zmniejszania reakcji na stres,
– poprawy jakości snu.
Wiele czynników doprowadza do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w organizmie. Są to:
– złe odżywianie (wysokotłuszczowe i wysokowęglowodanowe),
– stosowanie niektórych leków (antybiotyki, NLPZ, IPP, sterydy),
– diety restrykcyjne,
– przewlekły stres.
To powoduje często tzw. dysbiozę.
Istnieją już też badania potwierdzające wpływ bakterii jelitowych już na rozwój układu nerwowego i jego neuroplastyczność.
A reakcja jelit na stres?
W sytuacji stresowej mózg wymusza biegunkę, wymioty, brak apetytu, aby nie tracić energii na trawienie, a skumulować ją w mięśniach i mózgu, których praca w stresie jest nieodzowna.
Reasumując, właściwa dieta dla mózgu to podstawa zdrowia psychicznego i funkcji mózgu.
Więcej na temat- co mózgowi pomaga a co szkodzi w aspekcie pokarmów opisałam już i znajdziesz to w mojej książce „Daj szansę zdrowiu”.
Temat psychobiotyków jest dość nowy, bo poruszany i dyskutowany na tegorocznej konferencji psychiatrów Psychiatria 2022.
2 komentarze “PSYCHOBIOTYKI, CZYLI ŻOŁĄDEK A MÓZG”
Pani Doktor jakie probiotyki pani proponuje. Mąż ma chorobę Parkinsona.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Domyślam się, żę oprócz choroby Parkinsona mąż ma inne problemy zdrowotne.Radzę zadać to pytanie lekarzowi leczącemu który zna wszystkie problemy zdrowotne męża.
Pzdr