Stosujesz dużo leków? Znam pacjentów, którzy łykają 20 rodzajów tabletek dziennie!
Pisałam już o statynach, że w 2011 roku FDA (Food and Drug Administration) dodała statyny do listy leków zwiększających ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2?
Czyli jest taka lista leków? Sprawdźmy.
Które leki jeszcze zwiększają to ryzyko?
- Kortykosteroidy. Leki te, takie jak prednizon czy deksametazon, stosowane w leczeniu stanów zapalnych, mogą zwiększać poziom glukozy we krwi. Uzależnione to jest od czasu stosowania oraz od dawki.
- Niektóre leki przeciwpsychotyczne: Niektóre leki przeciwpsychotyczne, zwłaszcza niektóre leki z grupy atypowych neuroleptyków, mogą wpływać na metabolizm glukozy. Do atypowych leków antypsychotycznych najbardziej diabetogennych zalicza się klozapinę olanzapinę i kwetiapinę.
Dotyczy to długotrwałego, wieloletniego leczenia (5-10 lat), wtedy ryzyko cukrzycy sięga nawet 30%!
- Niektóre leki przeciw nadciśnieniowe: Pewne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, takie jak niektóre beta adrenolityki: propranolol, atenolol.
- Niektóre leki przeciw drgawkowe. Niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki, na przykład walproinian sodu, mogą wpływać na gospodarkę glukozową.
- Diuretyki: Zwłaszcza tzw. diuretyki tiazydowe, mogą wpływać na poziom cukru we krwi.
Co jeszcze podnosi poziom cukry we krwi?
Stres, w wyniku wzrostu poziomu kortyzolu we krwi.
Dlaczego ja jako neurolog zajmuję się poziomem cukru?
Dlatego, że cukrzyca daje bardzo dużo konsekwencji, złych konsekwencji dla układu nerwowego.
Są to mikroangiopatie, zaburzenia krążenia w drobnych naczyniach, zwłaszcza mózgowych a to skutkuje zaburzeniami funkcji mózgu, wzrostem krzepliwości krwi, niedotlenieniem i upośledzeniem krążenia.
Czy to doprowadzić może do otępienia? Tak.
Polineuropatie, to zaburzenia funkcji nerwów obwodowych w różnych częściach ciała, to najczęstsze konsekwencje cukrzycy i występuje u około 50 % pacjentów z cukrzycą. To uporczywe dolegliwości trudno poddające się leczeniu,
Leukoembolizcja to kolejne powikłanie cukrzycy, to zwiększona zdolność do tworzenia zatorów przez granulocyty obojętnochłonne,
z typowymi objawami zaburzeń czucia typu skarpetki i rękawiczki, z mrowieniem, drętwieniem, przeczulicą, bólami itp.
Uszkodzenie bariery krew-mózg, to zwiększone ryzyko przypuszczania szkodliwych dla mózgu substancji, może dojść do zmiany oddziaływania leków, spowodowanych zaburzeniem neuroprzekażnictwa.
Zaburzenia snu, to jeden z typowych objawów cukrzycy, dochodzi do zaburzenia architektury snu, czyli zmniejszenia ilości snu wolno-falowego a wzrostu fazy REM oraz większej ilości wyburzeń. Pacjenci mimo, że pozornie śpią, wstają rano zmęczeni i nie są wypoczęci.
Napady padaczkowe w cukrzycy. Hipoglikemia (spadek poziomu cukru poniżej 70mg/dl), może modyfikować pobudliwość kory mózgowej, drżenie rąk, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, i częstym jej objawem są drgawki, czasem nawet napady grand-mal.
Hiperglikemia również może powodować drgawki, najczęściej ogniskowe, z obszaru potylicznego lub padaczkę częściową ogniskową, często oporną na leczenie.
Jak więc widać konsekwencje cukrzycy dla układu nerwowego są bardzo duże, a to tylko część niepożądanych działa na organizm, często nieodwracalnych a leczenie jest trudne, zwykle tylko objawowe.
Przyczynowe-to jest leczenie cukrzycy.
2 komentarze “CUKRZYCA OKIEM NEUROLOGA”
Witam p.Doktor. Czytam Pani porady i inne omówienia problemów.Dużo wyjaśniają, nam pacjentom po 70rż.Dziękuję za te wpisy i serdecznie pozdrawiam
Dziekuje i pozdrawiam