Jestem praworęczna/y, bo piszę prawą ręką, czyli lewa półkula jest dominująca. W większości przypadków dominująca półkula jest rzeczywiście związana z ręcznością, czyli tym, czy ktoś jest praworęczny, czy leworęczny.
Czy na pewno?
Nie, dlatego, że dawniej „na siłę” uczono pisać ręka prawą i to zmienia definicję.
Określenie dominującej półkuli mózgu świadczy o tym, która strona mózgu jest bardziej aktywna i odpowiada za takie funkcje, takie jak:
– mowa,
-zdolności manualne.
Jak więc to sprawdzić?
Niektóre z prostych testów już podałam.
Tu ich przypomnienie.
- Gdy zaglądasz do lunety, dziurki od klucza – które oko zaangażujesz?
- Gdy będziesz powoli pochylać się do przodu, to- aby nie upaść, którą nogę wysuniesz do przodu jako pierwszą?
- Gdy rzucasz piłkę, to którą ręką jest wygodniej?
- Którą noga kopniesz piłkę aby trafić do bramki?
- Które ucho zwykle przykładasz do słuchawki telefonu?
- Gdy masz zamknięte oczy i szybko chcesz podejrzeć co się dzieje wokoło, które oko otworzysz?
- Gdy jeździsz na deskorolce lub ślizgasz się na ślizgawce, która noga jest z przodu?
Te testy oczywiście są przydatne dla osób zdrowych, bo wszelkie dysfunkcje, zarówno słuchu, wzroku, czy ruchowe zaburzają wyniki.
Bardziej zaawansowane metody określania dominacji półkul to czynnościowe badania obrazowe. To zaawansowane badanie, które może pomóc w precyzyjniejszym określeniu dominującej półkuli. Obserwując, która część mózgu jest bardziej aktywna podczas wykonywania określonych zadań, takich jak mówienie czy rozwiązywanie różnych problemów- stawia się rozpoznanie.
Wnioski
Jeżeli większość zadań wykonujesz stroną prawą, to lewa jest dominującą półkulą mózgu.
Gdy lewą- to prawa jest sprawniejsza.
Osoby z dominującą lewą półkulą mają tendencję do lepszego przetwarzania języka, myślenia analitycznego i logicznego. To bardziej ścisłe umysły, zorganizowane i skupione na szczegółach.
Osoby z dominującą lewą półkulą mogą lepiej odnajdywać się w zawodach wymagających logicznego myślenia, takich jak inżynieria, matematyka, prawo.
Osoby z dominującą prawą półkulą mogą mieć lepsze zdolności w przetwarzaniu informacji przestrzennych, cechuje je bardziej intuicyjne działanie, a także mogą wykazywać większe zdolności artystyczne i kreatywne.
Lepiej radzą sobie z zadaniami artystycznymi i wizualnymi. Mogą preferować naukę poprzez obrazy, metafory i mają bardziej intuicyjne podejście. Będą lepiej odnajdywać się w zawodach kreatywnych, takich jak sztuka, projektowanie, reklama.
Dlaczego warto poznać swoja dominującą półkulę mózgu?
Bo daje to wiele informacji o zdolnościach, cechach osobniczych i sposobie działania.
Osoba z dominująca lewą półkulą może i powinna chcieć rozwijać kreatywność, a osoba z dominującą prawą półkulą – pracować nad rozwijaniem umiejętności analitycznych.
Ma to też znaczenie w rehabilitacji po uszkodzeniu mózgu– urazach, udarach.
Dla osób tych, znajomość dominującej półkuli może być istotna do opracowania skutecznych i spersonalizowanych planów rehabilitacji i wsparcia funkcji poznawczych.
Warto takie testy wykonać u dzieci aby wiedzieć jakie zdolności u nich będą dominować i lepiej je móc ukierunkowywać we właściwym, indywidualnie dobranym kierunku.