„Dzień dobry, czy na blogu znajdę jakieś informacje dotyczące odcinkowej fenestracji tętnicy kręgowej prawej? Pierwsze słyszę o czymś takim a jestem strasznie ciekawa, co to jest”. Takie pytanie zadała mi ostatnio Pani Agnieszka.
Ze względu na to, że ten termin jeszcze się na moim blogu nie pojawił, więc dziś coś na ten temat.
Fenestracja tętnic mózgowych to wada rozwojowa, polega na odcinkowym zdwojeniu naczynia krwionośnego. Anomalie naczyniowe zdarzają się dość często. Pisałam już o naczyniakach, tętniakach, malformacjach tętniczo-żylnych anomaliach rozwojowych typu hipoplazji tętnicy.
Anomalie to zmiany powstające nawet w życiu płodowym i spowodowane są nieprawidłowym rozwojem naczyń. Te anomalie bardzo często występują bezobjawowo i wykrywane bywają w związku z dużym rozpowszechnieniem i dużą dostępnością badań obrazowych- tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Badanie obrazowe wykonywane bywa np. po urazie głowy, z powodu bólów głowy, zawrotów, udaru mózgu i wielu innych powodów i nagle w opisie znajduje się słowo anomalia, naczyniak, czy fenestracja jednej lub wielu tętnic. Dokładniejsze badanie zmian w naczyniach to badanie angiograficzne.
Leczenie
Zwykle nie jest konieczne. Decyzja uzależniona jest od tego czy dana anomalia powoduje jakieś objawy, czy wykryta jest przypadkowo. To neurolog po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Fenestracja to również rodzaj zabiegów operacyjnych. Z definicji to operacyjne utworzenie okienka w różnych strukturach anatomicznych, w celu uzyskanie dostępu do struktur położonych głębiej. Ten rodzaj zabiegów stosowany np. w laryngologii, polegający na wydłutowaniu okienka w błędniku kostnym, w leczeniu otosklerozy.
To także zabieg neurochirurgiczny w dyskopatiach, polegający na operacyjnym dojściu do wypadniętego dysku i wycięciu kawałka więzadła i kawałka łuków kręgowych.