Czy tlen jest ważny dla organizmu?
Tak. Jest bardzo ważny.
Bez tlenu nie ma życia.
”Dum spiro, spero”.
To maksyma znana mi jeszcze z czasów studiów i lektoratu łaciny. Tlen bierze udział w oddychaniu komórek, w rozprowadzaniu energii po organizmie. Umożliwia pracę wszystkich narządów a mózg to koordynuje.
Co dzieje się, gdy tlenu jest mało?
Stężenie objętościowe tlenu w powietrzu to około 20%. Spadek poniżej 15 % powoduje osłabienie i fizyczne, i umysłowe. Gdy spadek jest jeszcze większy, może dojść do utraty świadomości. Poniżej 8 % -następuje śmierć organizmu z powodu niedotlenienia organizmu.
Hipoksemia to spadek prężności tlenu w krwi tętniczej poniżej 60 mmHg. Wartość prawidłowa to prawie 100%.
Mózg może wytrzymać bez tlenu zaledwie kilka minut. Po tym czasie dochodzi do trwałych uszkodzeń.
Łatwym sposobem sprawdzenia, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo i czy ilość tlenu jest wystarczająca, jest pomiar tzw. saturacji.
Mierzymy ją za pomocą pulsoksymetru. To klips zakładany najczęściej na palec służący do pomiaru wysycenia krwi tlenem.
Jak poprawić dotlenienie organizmu?
Najprostszy sposób to aktywność fizyczna! Najlepiej na świeżym powietrzu. W czasie spaceru warto wykonać kilka głębokich i powolnych wdechów i wydechów. To pozwala na wymianę zalegających mas powietrza w płucach i skuteczniej dotlenia organizm.
Warto wykonywać ćwiczenia aerobowe, zwane też tlenowymi, aby nieco przyspieszyło tętno, ale nie doszło do zadyszki. Dla mało wytrenowanych to może być nawet zwykły spacer.
Od dość dawna stosuje się też terapię tlenem w komorze hiperbarycznej (HBO).
Stosowana jest ona też w konwencjonalnej medycynie, zwłaszcza do leczenia trudno gojących się ran. To komora, w której pod zwiększonym ciśnieniem, jakie w niej panuje, wprowadza się do organizmu tlen, wdychany za pomocą specjalnej maski tlenowej.
Jednorazowa terapia trwa około 1 godzinę, a do wyleczenia wyżej wymienionych trudno gojących się ran (w tym stopy cukrzycowej) potrzeba czasem kilkudziesięciu zabiegów.
Kolejnym medycznym wskazaniem do stosowania terapii HBO jest nagły niedosłuch, czy nagłe zaniewidzenie.
Tlen wdychany przy zwiększonym ciśnieniu panującym w komorze wspomaga procesy regeneracyjne, likwiduje stany zapalne, przyspiesza powrót do zdrowia. Doprowadza bowiem do lepszego natlenowania wszystkich tkanek.
Wejście do komory wymaga u pacjentów z cukrzycą oznaczenia poziomu cukru przed zabiegiem, gdyż w czasie seansu dochodzi do spadku poziomu cukru.
Przeciwskazaniem może być też zaćma, która po zabiegach może ulec nasileniu. HBO w tych wskazaniach jest refundowana przez NFZ.
Innym sposobem leczenia tlenem jest koncentrator tlenowy obecnie również możliwy do użytku domowego.
To butla tlenowa, pomagająca pacjentom z klasterowym bólem głowy, podłączana w czasie ataku bólu.
Są możliwości wypożyczenia aparatu na czas określony. Stosuje się go zwłaszcza u chorych z niewydolnym oddechem, spowodowanym np. zapalenia płuc, czy POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).
O potrzebie tego typu domowego leczenia decyduje lekarz. Koszty domowego leczenia tlenem, niezbędnego z powodu niewydolności oddechowej pacjenta, pokrywa NFZ. Zabezpieczony jest również serwis techniczny oraz opieka pielęgniarska.
Jak widać z wyżej opisanych metod – tlen leczy.
Korzystajmy więc z tego lekarstwa na co dzień, dotleniając naturalnie i codziennie swój organizm, aby
służył nam jak najdłużej.