Tej choroby obawia się wielu pacjentów.
Często w żartach zdarza się mówić, zapominając o czymś: mam chyba Alzheimera…
Ale ta choroba to nie żarty. W Polsce choruje około 300 tysięcy osób, a rozpoznawana jest zwykle dopiero w wieku około 65 lat.
Warto zastanowić się, czy w rodzinie była rozpoznana (zwłaszcza u matki), bo aspekt genetyczny ma tu znaczenie. Obecność 3 genów powodujących chorobę i ich mutacje powodują szybszy jej przebieg niż w postaci sporadycznej.
Dochodzi do zaniku neuronów, co w badaniach obrazowych uwidacznia się w postaci zaniku mózgu.
Warto więc zwrócić uwagę, co może zwiastować jej nadejście, bo nawet wiele lat wcześniej pojawiają się pierwsze sygnały, które mogą wystąpić nawet już w wieku około 40 lat.
Co to za symptomy?
Zmiana nastrojui osobowości. Osoby, dotychczas pogodne, aktywne, towarzyskie, stają się zamknięte, depresyjne, z wahaniami nastroju, nie wykazują żadnych zainteresowań, zaniedbują swój wygląd, osoby dotąd spokojne miewają ataki agresji itp.
Zaburzenia snu. Trudności w zasypianiu. Przestawienie rytmu dobowego. Bywa senność w ciągu dnia, a aktywność w nocy.
Trudności w wypowiadaniu się i brak słów. Mowa staje się mało płynna, często brakujące słowa zastępowane są innymi albo chory naprowadza rozmówcę opisowo na dane słowo.
Zmiana charakteru pisma. Pismo staje się rozwlekłe, litery są szeroko rozstawione z dużymi odstępami między słowami, często wychodzącymi poza linijkę.
Zaburzenia poznawcze. Chory zapomina, gdzie coś położył, gdzie schował, często chowa w nietypowe miejsca (np. okulary do buta, nie pamięta, czy jadł np. śniadanie, myli cukier z solą itp.). Zdarza się, że oskarża o złośliwość najbliższe otoczenie.
A otoczenie?
Może nie zwracać uwagi na te zmiany, zwłaszcza na zmiany osobowości, oskarża nawet chorego o te zachowania, tłumacząc je opacznie.
Złą wiadomością jest to, że wyleczyć choroby Alzheimera, póki co, jeszcze się nie da.
Chorobę można jedynie spowolnić i opóźnić jej wystąpienie i stopień nasilenia objawów.
Jak?
Najpierw trzeba zdiagnozować problem, czyli potwierdzić istniejące objawy, które sam pacjent zwykle neguje. Zrobią to neurolog i neuropsycholog.
Jak postępować?
Najlepiej niefarmakologicznie, im wcześniej, tym lepiej, czyli aktywność, zdrowa dieta, ale o tym już wielokrotnie mówiłam i pisałam, a zbiór wszystkich prozdrowotnych porad, też dla pamięci i wczesnych objawów choroby Alzheimera, zebrałam i opisałam w książce: „Daj szansę zdrowiu” oraz 40-to STRONNICOWYM EBOOKU „Miliardy komórek, czyli pamięć”.
Wspomniany wyżej ebook dołączę w prezencie do każdej konsultacji online i do każdego zakupu zestawu 2 książek: „Z Pamiętnika Lekarza” i „Z Pamiętnika Ordynatora”, gdzie znajdziecie liczne opisy ciekawych przypadków moich pacjentów z zaburzeniami pamięci.
Ebook zostanie wysłany w PREZENCIE na podany przy zamówieniu adres mail-))
5 komentarze “WCZESNE OBJAWY CHOROBY ALZHEIMERA”
Witam, jak zamówić sam ebook “miliardy komórek czyli pamięć”. Interesuje mnie jak zatrzymać , spowolnić Alzheimera
Ebook nie jest obecnie w sprzedaży. Jest jako prezent do zakupu 2 książek i do konsultacji online.
Pozdrawiam.
Proszę o przysłanie mi 2 książek Pani Doktor. Mój mail to faberirena01@gmail.comna potwierdzenia zamówienia. Z góry dziękuję.
Proszę o wysłanie książek na adres : Irena Faber45-217 Opole Slaskie, ul. KARPACKA 6 M 5
Niestety w systemie nie ma zarejestrowanego zamówienia na książki. W jaki sposób je Pani realizowała?
Pad