Bez wody nie ma życia.
„Mózg składa się w 80% z wody, więc jeśli nie dostarczamy jej w odpowiednich ilościach, to jej niedobór musi skutkować gorszym jego funkcjonowaniem, czyli zaburzeniami pamięci, bólami głowy, zawrotami, ale też spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, zaparciami, gorszą przemianą materii.
Właściwe zapotrzebowanie na wodę zależne jest między innymi od masy ciała. Według dietetyków na każde 30 kg potrzebny jest 1 l wody”. To fragment mojej książki: „Daj szansę zdrowiu”.
Na brak wody najbardziej wrażliwy jest mózg, który z wodą jest bardziej powiązany, niż może się to wydawać.
Badania z University of East London z 2013 roku wykazały, że wypicie szklanki wody poprawia funkcję mózgu aż o 14%.
Brak wody to:
-zły nastrój,
-zaburzenia koncentracji,
-upośledzenie pamięci krótkotrwałej,
-osłabienie,
-bóle głowy,
-zawroty,
-zaburzenia snu,
-zaburzenia koordynacji ruchów,
-zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
-omamy, halucynacje,
-spadek ciśnienia krwi.
Woda to drugi po powietrzu niezbędny czynnik potrzebny do życia. Utrata około 20% wody z organizmu to ustanie podstawowych funkcji życiowych, 10% to niewydolność zarówno umysłowa jak i fizyczna.
Spadek nawodnienia o 2 % to problemy z pamięcią krótkotrwałą i obliczeniami matematycznymi. Organizm składa się w prawie 80% z wody. Są pewne tego wahania w zależności od płci, wieku, czy budowy ciała.
Dzienna utrata wody to ok. 2-3 l. Tę utraconą wodę trzeba codziennie uzupełniać, tym bardziej, że w ciągu około 20 dni dochodzi do wymiany całej wody w organizmie.
Znaczenie wody
Woda ma znaczenie ochronnie, bo znajduje się w płynie mózgowo -rdzeniowym, ochraniając mózg i rdzeń kręgowy, ochrania płód (wody płodowe), wchodzi w skład mazi stawowej, więc usprawnia ich ruchomość. Woda to czynnik transportowy w organizmie bez której nie mogłyby zachodzić żadne przemiany biochemiczne, a ani niemożliwe byłoby wydalanie produktów przemiany materii. Woda jest niezbędna dla prawidłowego trawienia, jest składnikiem śliny, która ułatwia połykanie a sok żołądkowy, żółć umożliwiają trawienie.
W wodzie rozpuszczają się witaminy, minerały. Woda chroni organizm przed przegrzaniem, jest regulatorem ciepłoty ciała.
Woda chroni oczy przed wysychaniem.
Odwodnienie
O odwodnieniu mówimy gdy organizm traci więcej wody niż przyjmuje (ujemny bilans wodny). Dziennie człowiek jest w stanie wypocić około 1 litra wody, gdy jest upał może to być jeszcze więcej.
Leczenie wodą
-Jeżeli cierpisz na ból głowy, zawroty, zaburzenia koncentracji, masz problemy ze snem, może to oznaczać brak wody. Wypicie szklanki wody powinno wtedy złagodzić objawy.
-Warto pamiętać aby pić wodę nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia,
-Dobrze jest pić niewielkie ilości, ale przez cały dzień i po trochę.
-Wieczorem przed snem warto wypić szklankę wody. To poprawi jakość snu mimo, że może
w mocy trzeba będzie udać się do toalety.
2 komentarze “WODA. 22 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY”
Pani doktor kończę w czerwcu 70 lat. Wiem że powinnam pić więcej wody,ale przy nietrzymaniu moczu jest to praktycznie niewykonalne bo ani na spacer,ani na zakupy ,ani na wycieczkę się nie da. Chodzę tam gdzie są WC albo w pampersie . Czuję się wykluczona z normalnego życia .Piję więcej po południu i wieczorem a w nocy wstaję co godzinę siku. Pomocy.
Może uda się zmnieniejszyć nietrzymanie moczu? nie wiem z jakiego jest powodu. Pozdrawiam