Do oddziałów neurologii często przywożeni są w godzinach nocnych, przez pogotowie ratunkowe, młodzi i zdrowi dotąd ludzie – po napadzie padaczkowym, który wystąpił na dyskotece, lub na tzw. imprezie i po spożyciu alkoholu. Napad padaczkowy to najczęściej utrata świadomości, prężenie, drgawki całego ciała, szczękościsk, często przygryzienie języka, bezwiedne oddawanie moczu.
Napad trwa krótko, po napadzie jest senność, często niepamięć zdarzenia. Taki pacjent, który trafia na izbę przyjęć, przywieziony przez pogotowie ratunkowe często jest właśnie senny, nie pamięta zdarzenia i nie wie nawet, dlaczego trafił do szpitala. Zostaje jednak przyjęty na oddział do diagnostyki padaczki. Badania laboratoryjne najczęściej nie wykazują żadnych odchyleń, badanie neurologiczne również wypada prawidłowo.
Jakie badania są wykonywane u takich pacjentów ?
– tomografia komputerowa głowy oraz badania elektroencefalograficzne EEG.
Badanie tk głowy z reguły nie wykazuje zmian. W niektórych przypadkach wykonujemy rezonans magnetyczny( mri) głowy.
Następnie wykonywana jest diagnostyka elektroencefalograficzna, czyli badanie czynności bioelektrycznej mózgu, czyli EEG. Jest to najważniejsze badanie w diagnostyce padaczki.
W każdym badaniu EEG wykonuje się rutynowo prowokacje zmian w zapisie poprzez kilkuminutowa hiperwentylację, czyli głębokie oddychanie oraz bada się wrażliwość na bodźce świetlne, wykorzystując lampę stroboskopową, z różną częstotliwością błysków świetlnych.
Jeżeli to badanie wypada prawidłowo, wykonujemy kolejne badanie EEG, po deprywacji snu, czyli nieprzespanej nocy. Brak snu jest bardzo silnym bodźcem prowokującym wystąpienie zmian napadowych w EEG, potwierdzającym, że był to napad padaczkowy. Jeżeli w tym badaniu uaktywni się czynność napadowa, to o czym to świadczy? Świadczy to o tym, że organizm jest bardzo wrażliwy na niedobór snu. I że napad wystąpił w sprzyjających ku temu okolicznościach ( niewyspanie, plus alkohol).
Jeżeli w trakcie próby stroboskopowej pojawiły się zmiany w zapisie, to wskazuje to na konieczność unikania migających błysków świetlnych, czyli trzeba ograniczyć oglądanie telewizji, pracę na komputerze, dyskoteki. Te czynniki mogą sprowokować wystąpienie napadu.
A co jeżeli zmiany pojawiają się w czasie hiperwentylacji? To świadczy o tym, że wysiłek fizyczny i zmęczenie może być przyczyna napadu. Tak więc z badania EEG często możemy wywnioskować przyczynę wystąpienia napadu.
Załóżmy, że wystąpił pierwszy w życiu napad padaczkowy. Taki jednorazowy napad z określoną przyczyną jego wystąpienia nie wymaga włączenia leków p/padaczkowych. Nie rozpoznajemy wtedy też padaczki. Rozpoznajemy tylko napad padaczkowy.
Zalecamy pacjentowi regularny tryb życia, wysypianie się i zakaz picia alkoholu.
W znakomitej większości przypadków to wystarcza i napad rzeczywiście więcej nie wystąpi. Wymaga to jednak współpracy i zdyscyplinowania chorego, dostosowana się do naszych zaleceń.
Jeżeli natomiast wystąpią kolejne napady, to co wtedy? Jeżeli napady są bardzo rzadko – np. 2 w roku, to nadal możemy nie włączać leczenia. Jeżeli są częstsze, to wymagają stosowania leków p/padaczkowych. Dowodem na dobre ustalenie terapii farmakologicznej jest brak napadów (często jest to leczenie skojarzone kilkoma lekami, czyli politerapia).
Czy biorąc leki możemy już szaleć do woli? Często pacjenci myślą: biorę, leki więc jestem bezpieczny. Niestety nie. Wyżej opisane zalecenia odnoście trybu życia obowiązują nadal. Tylko wtedy mamy szanse wyleczyć padaczkę, bo jest to możliwe.
U wielu pacjentów udaje się wyleczyć padaczkę. Jeżeli przez 3 lata systematycznego leczenia i kontroli EEG nie występują napady, to stopniowo lekarz będzie leki redukował. Jeżeli zmiany w EEG będą się utrzymywać- będzie to robił wolniej. Jeżeli zapis EEG ulegnie normalizacji wyleczenie jest pewniejsze. Natomiast regularny tryb życia będzie nadal obowiązywał.
Na koniec parę uwag, o których trzeba pamiętać:
-nie wolno leków odstawić nagle,
-nie wolno samemu bez konsultacji z lekarzem odstawiać lub redukować dawkę leków,
– biorąc leki nie wolno pić alkoholu,
A najważniejsze- padaczkę można wyleczyć.