Właściwie sama nazwa tłumaczy co to jest bariera krew – mózg (BBB- Blood Brain Barier). To fizjologiczne ograniczenie i zabezpieczenie (biochemiczne i morfologiczne) układu nerwowego przed szkodliwymi substancjami i czynnikami. Umożliwia bardzo wyselekcjonowany transport pomiędzy krwią a płynem mózgowo rdzeniowym.
Pojęcie bariera krew mózg zostało wprowadzone przez niemieckiego neurologa Maxa Levandowskego, a koncepcję rozwinęli Paul Ehrlich i Goldman z początkiem XX wieku.
Badania prowadzono na zwierzętach (myszACH) i wprowadzano barwnik do krwi. Obserwowano zabarwienie wszystkich narządów wewnętrznych, z wyjątkiem mózgu. Kolejno wprowadzano barwnik do mózgu i obserwowano zabarwienie tylko mózgu, bez zakolorowania narządów wewnętrznych.
Od tego momentu stało się jasne, że układ nerwowy jest odizolowany od krwi.
Ta bariera pozwala na utrzymanie właściwego i optymalnego środowiska dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Wiadomo też, że mózg potrafi sam regulować i kontrolować zawartość swojego środowiska i potrafi modyfikować, w zależności od potrzeby przepuszczalność bariery, wykorzystując do tego różne mechanizmy.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby mózgu stanowią prawie 35% wszystkich chorób u ludzi.
Bariera z jednej strony chroni mozg przed szkodliwościami a z drugiej strony utrudnia leczenie, bo nie wszystkie leki tę barierę pokonują. Funkcjonowanie bariery bywa czasem zagrożone.
Znanymi czynnikami zagrożenia jest okres okołoporodowy ze stanem zapalnym, niedotlenieniem glikokortykoidami, stosowanymi w tym okresie.
Główna rolą bariery jest:
-regulacja poziomu substancji biorących udział w metabolizmie, z których głównych to glukoza.
-kontrola przepływu jonów sodowych i potasowych,
-zabezpieczanie przed substancjami o działaniu toksycznym dla układu nerwowego oraz neuroprzekaźników pełniących swoją rolę w obwodowym układzie nerwowym.
Jak podaje czasopismo Brain, nieszczelna bariera krew mózg może być powodem nieprawidłowego działania mózgu i prowadzić do rozwoju schizofrenii.
Bariera krew mózg pozwala się dostać do mózgu niektórym substancjom takich jak: woda, tlen, alkohol, kofeina, ale nie przepuszcza prawie 99% związków, które mogłyby być lekami w chorobach takich jak stwardnienie rozsiane, padaczka czy choroba Parkinsona.
Prowadzone są więc na świecie liczne badania, w których wykorzystuje się między innymi nanocząsteczki, dzięki którym być może uda się pokonać lekom barierę krew mózg i wprowadzić nowe formy terapii wielu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.
2 komentarze “BARIERA KREW-MÓZG”
W jakim wieku bariera krew mózg jest już w pełni wykształcona?
https://mamapediatra.pl/2019/02/01/bariero-krew-mozg-gdzie-jestes/ tutaj można przeczytać, że bariera ta tworzy się już w II trymestrze ciąży, jednak nie ma tu informacji czy jest ona w pełni wykształcona, nie ma też źródła wg. którego jest to informacja potwierdzona, bardzo ciężko znaleźć zwykłym ludziom rzetelene informacje nie oparte tylko i wyłącznie na zaufaniu do art. blogerki, blogera, który być może jest być może nie jest lekarzem, to czy zagląda do opracowań naukowych i podaje je w źródłach – też nie zawsze prawda? Narosło na ten temat wiele mitów, wiele kontrowersji. Kiedy człowiek zajmuje się problemem szczepień dzieci pojawia się dużo pytań – ale system tak jakby nie za bardzo chciał na nie odpowiadać, najlepiej to nie czytać ulotki i nie zadawać pytań, żeby za dużo nie wiedzieć, żeby się nie bać. A kiedy boimy się najmniej ? Wtedy kiedy nasza wiedza na jakiś temat jest ugruntowana – prawda ?