Witajcie Moi Drodzy w kolejnym artykule na blogu! 🙂 Czy mieliście kiedyś wykonywane badanie RTG czaszki lub tomografię komputerową głowy? Częstym „znaleziskiem” jest w tym badaniu tzw. hyperostosis frontalis.
Zdarza się, że wykonujemy badanie z zupełnie innego powodu (np. z powodu przebytego urazu głowy i spodziewamy się zmian pourazowych), a w opisie po badaniu czytamy: „nie stwierdza się zmian pourazowych. Stwierdza się hyperostosis frontalis”. Znaleziono i opisano coś, czego w ogóle się nie spodziewaliśmy. Nie mieliśmy żadnych dolegliwości, które mogłyby być z tym związane.
CO TO JEST?
Niestety nie ma do dziś polskiego odpowiednika tej nazwy. W wolnym tłumaczeniu jest to nadmierne kostnienie (tj. przerost wewnętrznej blaszki kości czołowej czaszki). Najczęściej niewielkie, znalezione przypadkowo. Nasilenie nadmiernego kostnienia ocenia się w skali czterostopniowej: A,B,C,D. Najczęstszymi są stopień A i B. Wystąpiło z pewnością wcześniej, ale nie dawało żadnych objawów. Dopóki nie wykonywaliśmy badań obrazowych, nie wiedzieliśmy o jego istnieniu.
W podobnych sytuacjach często zgłaszają się do mnie pacjenci z wynikiem tego badania- RTG czaszki lub tomografii komputerowej głowy, z zapytaniem co dalej? Jak się to leczy? Od kiedy to mam? Jeżeli nie było wcześniej wykonywanych badań RTG, to nie możliwości ustalić, kiedy powstało. Kolejne pytanie – czy będzie się powiększać ? To można sprawdzić tylko powtarzając za jakiś czas badanie i porównując z wynikiem poprzednim.
Hyperostosis frontalis występuje dość często, bo u około kilku do kilkunastu procent populacji. Częściej występuje u kobiet, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym. Częstotliwość występowania wzrasta wtedy do kilkudziesięciu procent. U mężczyzn też występuje, ale rzadziej. Często łącznie z niedoborem męskich hormonów płciowych (androgenów). Obserwowano występowanie rodzinne, aczkolwiek nie potwierdzono charakteru genetycznego.
CZY NALEŻY SIĘ TEGO OBAWIAĆ?
Czy jest to groźne –w większości przypadków nie. Czy to się da leczyć? Jeżeli powoduje dolegliwości, to leczenie jest leczeniem objawowym. W ciężkich przypadkach czasem wykonuje się zabieg neurochirurgiczny. Jeżeli przebiega bezobjawowo- nie wymaga leczenia. Jakie mogą być tego objawy ? Jeżeli daje objawy, to najczęściej są to bóle głowy.
Może występować natomiast w triadzie objawów (tj. w zespole trzech objawów), czyli hyperostosis frontalis + otyłość + wirylism i hirsutyzm ( zaburzenia hormonalne), wówczas jest to rzadka choroba genetyczna, określana zespołem Morganiego-Stevarta-Morela. Wtedy wskazana jest konsultacja u endokrynologa i neurologa.
Jeżeli nadmierne kostnienie okolicy czołowej jest bardzo duże- C i D ( rzadko), to może dawać objawy w związku z uciskiem na płaty czołowe albo powodować dolegliwości, takie jak bóle głowy, zaburzenia pamięci, zaburzenia psychiczne. Objawy mogą przypominać chorobę Alzheimera. Wtedy wskazane jest leczenie u neurologa i konsultacja neurochirurgiczna.
Dla bardziej zainteresowanych tematem polecam artykuł, opisujący aktualny stan wiedzy na temat hyperostosis frontalis. Napisany przystępnym językiem, łatwym i zrozumiałym dla każdego.
http://www.amsik.pl/archiwum/3_2012/3_12o.pdf
Dajcie znać, jak Wam się podobał artykuł i czy będzie dla Was przydatny, czekam na Wasze komentarze! 🙂 Jednocześnie zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu na blogu już w najbliższy czwartek! Tym razem napiszę o bardzo zabawnej sytuacji z życia szpitala, która przydarzyła mi się już wiele lat temu 🙂 Zapraszam!
19 komentarze “HYPEROSTOSIS FRONTALIS- CO TO TAKIEGO I CZY NALEŻY SIĘ TEGO OBAWIAĆ?”
W tytule stawia Pani pytanie: czy należy się obawiać tego schorzenia. Niestety, nie raczyła Pani na to pytanie odpowiedzieć. Szkoda.
Niestety nie mogę się zgodzić z tą opinia, bo odpowiedź jest jasno napisana w artkule.
Pozdrawiam
Byla odpowiedź zaraz po zadaniu pytania. Że „nie”.
Wlasnie u mnie wyszło w TK cytuje
W kości ciemieniowej po stronie prawej widoczny naddatek kostny w jamie czaszki 11*8mn wariant rozwojowy o charakterze hyperostozy.W poprzednim TK głowy z tamtego roku miałam wymiary 1.8*0.9 czy mam się niepokoic
Badanie TK wykonałam na skierowanie od lekarza otolaryngologa.Mam kłopty ze słuchem.rozpoznanie umiarkowane pogrubienie wewnetrznej blaszki łuski kości czołowej-cechy hyperostosis frontalis interna.Co dalej ,czy to się leczy?
Odpowiedź jest w moim artykule. Pozdrawiam.
Odpowiedz jest w moim artykule. Polecam.
Pzd
Co oznacza: masywny przerost blaszki wewn. k.k. czołowych I ciemieniowych?
Co oznacza taki wynik rezonansu: masywny przerost blaszki wewn. k.k. czołowych i ciemieniowych?
To jest włąsnie hyperostosis grontalis. Pzdr.
bniedurny@gmail.com W roku 2010 TK wykazało hiposterozę czołową
u mnie,nikt z lekarzy nie zwrócił na to uwagi.Ja z medycyną nie mam nic wspólnego,nie mam żadnych przewlekłych chorób.
Ponowne badanie wykonane w r.2022 znowu wykazało to samo.
Od m-ca Listopada ubiegłego roku pytałam lekarzy nawet na uczelniach medycznych i niczego się nie dowiedziałam, Przypadkiem trafiłam na tę stronę.
Dziękuje-))
Dobry wieczór. Dziś odebrałam wynik rezonansu i również mam stwierdzone HYPEROSTOSIS FRONTALIS, lecz nie wiem w jak zaawansowanym etapie. Wizyte u neurologa mam za dwa miesiące. Czy mogę spokojnie poczekac do tej wizyty czy może wcześniej prywatnie należałoby to skonsultować wynik z innym lekarzem zanim odbędzie się ta wizyta na nfz? Będe wdzięczna za podpowiedź.
Dodam jeszcze, że poza tym w wyniku stwierdzono:
„Akcentacja przestrzeni płynowych przymózgowych w okolicach czołowo-ciemieniowych”
Poza tym wszystko w porządku.
Witam serdecznie! Odebrałam wynik TK głowy z kontrastem bardzo się denerwuję jest napisane „kostniak blaszki wewn.kosci skroniowej lewej” początki hyperostozy,czy to coś poważnego?
Co oznacza wynik na TK cyt. Rozlana hiperostoza kości czołowych i ciemieniowych.
I jakie mogą być tego objawy?
Bardzo prosiłabym o odpowiedź na adres E-MAIL , DZIĘKUJĘ
odpowiedź jest w moim wpisie.
Pozdrawiam.
w2018 rezonans mozgu wykazal u mnie hiperostoze czolowa oraz zmiany na kregoslupie o charakterze hiperostozy ktorym towarzyszyPARKINSONIZM OD5 lat jestem leczona Madoparem i od roku lekiem Comtess ,mam82lata i pragnienie niebytu .moje cialo niestety ma innekody i to mnie wzbudza niepoko czasem lęk ze ten stan sztywnsci ibezradosci potrwa jeszcze.Czy hiperostoza czolowa grozi mi perspektywa cierpin ia czy nadziei na szybszeprzejscie w inny wymiar.Biore antyderesanty i czasem Xanax.
Dziękuję, wszystko jasno wytłumaczone ,własnie odebrałam wynik TK i ten artykuł bardzo mnie uspokoił.