Malformacje naczyniowe to heterogenna grupa wad wrodzonych lub nabytych, często rodzinnych. Dotyczy nieprawidłowości naczyń mózgowych.
Naczyniak mózgu, bo o nim dziś mowa, to rodzaj malformacji powstałej najczęściej w życiu płodowym, czyli w momencie kształtowania się naczyń, lub w krótkim czasie po urodzeniu.
Najczęściej pojawia się w mózgu, ale możliwe są również inne lokalizacje. Występuje rzadziej od tętniaków.
Większość malformacji ujawnia się po 40. roku życia.
Naczyniaki z reguły przebiegają bezobjawowo, wykrywane bywają często dopiero po śmierci, w badaniu sekcyjnym, lub przypadkowo w trakcie wykonywania badań obrazowych mózgowia.
Mogą być jednak przyczyną pewnych problemów zdrowotnych, między innymi:
– bólów głowy,
– napadów padaczki,
– krwawień domózgowych.
W przypadku bólów głowy, brak jest badań pozwalających na ocenę ich charakteru w przebiegu naczyniaka. Być może w części przypadków jest to tylko koincydencja bez związku przyczynowo- skutkowego.
Istnieje kilka rodzajów tych malformacji:
– naczyniaki tętniczo -żylne,
– teleangiektazje włośniczkowe,
– naczyniaki żylne,
– naczyniaki jamiste.
Badania diagnostyczne, wykrywające obecność naczyniaka, to tomografia komputerowa głowy lub angiografia, czyli ocena naczyń mózgowych po podaniu środka kontrastującego.
Leczenie.
Naczyniaki najczęściej są łagodne i bezobjawowe, wtedy nie wymagają leczenia. Bywa, że rozpoznawane są przypadkowo, podobnie jak tętniaki. Wskazana jest wtedy okresowa kontrola ciśnienia tętniczego krwi, stanu neurologicznego pacjenta i badań obrazowych w celu stwierdzenia, czy naczyniak się nie powiększa, lub nie powoduje wystąpienia objawów uszkodzenia układu nerwowego.
Jeżeli wystąpią objawy lub dolegliwości, stosuje się leczenie farmakologiczne oraz konsultuje się pacjenta neurochirurgicznie, celem rozważenia leczenia zabiegowego.
Leczenie naczyniaków objawowych może być zachowawcze lub operacyjne.
Mikronaczyniaki leczy się zabiegowo metodą przeznaczyniowej embolizacji, do wykonania której głównym wskazaniem jest krwawienie wewnątrzmózgowe i pogarszający się stan chorego.
Często łączy się kilka metod działania, w zależności od wielkości malformacji czy budowy.
Oprócz embolizacji stosuje się techniki neurochirurgiczne (wycięcie naczyniaka) lub naświetlania.
Najczęściej leczenie jest wieloetapowe.
Powikłaniem takiego działania może być również krwotok lub udar niedokrwienny na skutek zatkania naczynia krwionośnego materiałem embolizacyjnym.
Jeżeli pojawią się napady padaczkowe, to niezbędne jest leczenie padaczki.
Największym problemem i powikłaniem obecności naczyniaka jest krwotok, aczkolwiek ma on z reguły dużo łagodniejszy przebieg, niż w przypadku pękniętego tętniaka mózgu.
Ryzyko krwawienia rośnie z wiekiem. Krwawieniu sprzyja też nadciśnienie tętnicze.
Ze względu na sposób powstawania naczyniaka nie ma możliwości temu zapobiegać.
Jeżeli natomiast pojawiają się objawy neurologiczne lub dolegliwości subiektywne, na przykład bóle głowy czy pierwszy napad padaczki, należy udać się do neurologa, aby ustalić ich przyczynę, bo jedną z nich, jak widzicie, może być naczyniak mózgu.
22 komentarze “NACZYNIAK MÓZGU”
W prawej półkuli móżdżku cechy naczyniaka żylnego , drenujące do żył namiotu móżdżku po stronie prawej.Co to znaczy Rokowanie, leczenie.
W prawej półkuli móżdżku cechy naczyniaka żylnego,drenujące do żył namiotu móżdżku po stronie prawej.Co to znaczy? Rokowanie.Leczenie. Bardzo proszę o odpowiedz.
Urszula.
Niestety, nie konsultuję pojedynczych wyników badań, tylko pacjenta. Wpis na temat naczyniaków jest na moim blogu. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, mam 19 lat a wykryto mi naczyniaka, mam straszne zaniki pamięci i często bóle głowy po prawej stronie ( tam gdzie naczyniak występuje) lekarze niby powiedzieli że jest to niegroźne ale czy to prawda ?
naczyniak to najczęściej sprawa wrodzona. Jeżeli nie zmienia się wielkość w kolejnych badanach to stan jest stabilny.
pozdrawiam
W prawej półkuli móżdżku cechy naczyniaka żylnego, drenujące do żył namiotu móżdżku po stronie prawej.Co to znaczy.Rokowanie. Leczenie.
Mam pytanie. Czy olejkiem RSO jestem w stanie coś o sięgnąć przy naczyniaku na mózgu?
Nie mam doświadczenia z tym olejkiem więc się nie wypowiem.
Pzd.
Mam stwierdzony naczyniak lewej połowy móżdżku czy to może być przyczyną -intensywnych zaburzeń równowagi ?
To stanowczo za mało informacji aby odpowiedzieć na to pytanie. Pzd.
Dobry wieczór mam na imię Jessica mam 27 lat w 2019r wykryto u mnie naczyniaka mózgu lewej półkuli. Stało się to przypadkowo byłam w sklepie upadłam dostałam padaczki „wysztywniającej” przez półtorej roku miałam 5 zabiegów embolizacji
niestety nie naklejki całego naczyniaka ponieważ nie mogli się do niego dostać w całości dlatego miałam zrobioną jedną radioterapie. Oczywiście od początku mojej choroby biorę leki na padaczkę. Żeby było tego mało od 11 lat choruje na jelita choroba Leśniowskiego-Crohna. Moje pytanie czy jak już jest zaklejony i wyświetlony naczyniak czy w przyszłości może powstawać kolejny?
Naczyniak to najczęściej wada wrodzona, więc raczej mało prawdopodobne aby powstał nowy.
Pozdrawiam.
Witam poproszę o informacje kto Panią leczył … i jaki duży był naczyniak ?? Będę bardzo wdzięczna . Właśnie się dowiedziałam iż również mam w głowie ten problem . Bardzo się boje
Witam mam pytanie odebrałam wynik rezonansu pisze w nim.
Na sklepistości płata czołowego lewego
(okolica zakrętu czołowego środkowego)
Obecna jest pozostałość naczyniaka tetniczo-żylnego – gniazdo oraz nie prawidłowe naczynia żylne drenujące dwoma pniami do układu żył powierzchownych i dalej do zatoki strzałkowej górnej. Widoczne są nie prawidłowe naczynia zamknięte materiałem embolizacyjnym, ponadto blizna glejowa w istocie Białej oraz zmniejszenie objętości kory- zmiany malacyjne. Proszę o odpowiedź co to oznacza. Dziękuję pozdrawiam
U syna w maju stwierdzono malformacje tętniczo-żylna płata czołowo-ciemieniowego. Obecnie jest po 1 embolizacji w styczniu będzie kolejna. Proszę o informację co się dzieje z zaklejonymi naczyniami ? Czy jest możliwość ze po latach znowu może zacząć przepływać w nich krew? Czy jeśli będzie zaklejony nie ma możliwości juz żeby na nowo byl przeplyw?
Oczywiście, jest taka możliwość, ale z reguły robi sie badania kontrolne sprawdzające efekty zabiegu.
pzd
Witam. U mnie były straszne bóle głowy po MR wykryto w 2008 naczyniaka tetniczo żylnego w lewym płacie ciemieniowo czołowym przeszłam embolizację częściową po 2 latach zrobiła sie rekanalizacja czyli klej się wypłukał i znów uporczywe bóle głowy i obserwacje MR i angiografia. Pozdrawiam.
Dzień dobry, czy chwilowe skoki ciśnienia podczas aktywności sportowej lub np. morsowania mogą być zagrożeniem u osoby z normalnym (120/80) ciśnieniem tętniczym? Pozdrawiam!
Zależy jak duże są te skoki ciśnienia.Pozdrawiam.
Jestem 9 miesięcy po udarze krwotocznym bardzo ciężki udar. 11 lipca 2023 wykonywałam rezonans magnetyczny głowy .NACZYNIAK ŚRÓDKOSTNYW PRAWEJ KOŚCI CIEMIENIOWEJ WIELKOŚĆ 20 MM CZY TO COŚ GROŻNEGO
Wszystko zalezy czy były badania wcześniej i czy zmienia sie wielkośc.
Pzdr
Witam serdecznie mój mąż miał robiony kontrakst 22 maja wynik wyszedł ze ma zaniki korowe i naczyniaka lewym płacie czołowym. Bóle głowy są na tyle silne że nie odpuszczą i potrafi boleć cały dzień lub kilka dni .