Zmiana charakteru pisma jest bardzo ważnym objawem, na który czasem nie zwraca się uwagi.
Charakter pisma dużo mówi o osobie piszącej, co znalazło odzwierciedlenie w powiedzeniu:
„Pokaż mi swoje pismo, a powiem ci kim jesteś.”
Z wiekiem, charakter pisma może ulec zmianie. Zdarzają się jednak zmiany charakteru pisma (dysgrafia) też u osób młodych.
Dlaczego?
Przyczyn tego jest wiele.
Mogą nimi być choroby obwodowego układu nerwowego – uszkodzenie nerwów obwodowych, polineuropatie, urazy, zmiany zwyrodnieniowe itp.
Zmiana charakteru pisma może być spowodowana nagłym uszkodzeniem mózgowia i ośrodków regulujących funkcję pisania, np. w przebiegu udaru mózgu.
Może występować też po stosowanych, lekach takich jak:
– neuroleptyki,
– leki uspokajające,
– leki nasenne,
– leki psychoaktywne,
– leki przeciwpadaczkowe,
– leki przeciwwirusowe.
Jaka zmiana pisma powinna nas zaniepokoić?
Każda, ale czasem samemu trudno ją zauważyć.
Warto to sprawdzić i spróbować coś napisać, odwzorować jakiś tekst, ocenić kształt liter, ich wielkość, wygląd itp.
Zmiana charakteru pisma może bowiem sygnalizować:
– chorobę Parkinsona (mikrogafia – czyli zmniejszenie wielkości liter),
– drżenie zamiarowe, czyli ataksję – litery są krzywe, czasem nieczytelne.
– chorobę Alzheimera- pismo rozwlekłe, przerwy między literami i wyrazami są duże,
– problemy psychiczne, przewlekły stres- pismo nieczytelne, ma charakter chaotycznego,
– nadciśnienie – litery są z różną mocą napisane, są nierówne.
– alkoholizm,
– dysleksja – trudności w odwzorowaniu kształtu liter,
To poważne problemy zdrowotne, które, gdy są wcześnie rozpoznane mogą być skutecznie leczone.
8 komentarze “ZMIANA CHARAKTERU PISMA – CZY TO WAŻNE?”
A zmiany częste zależne od czynników codziennych, duże lzmiany kąta nachylenia, kształt liter, czytelność (zależna też od wypoczynku). Nie znam drugiej takiej osoby, nie wygląda to na poważne schorzenie, może „dys-cośtam”.
Czy charakter pisma morze się zmienić z wiekiem na tyle, że specjalista grafolog nie może stwierdzić autentyczności dwóch listów na przestrzeni 20 lat.
niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. trzeba zapytać grafologa. Pozdrawiam.
Witam mam pytanie czy po 2 latach może się zmienić charakter pisma na tyle że ekspertyza wykazała że podpisy złożone 2 lata temu nie podpisała ta sam osoba co teraz , proszę o wyjaśnienie
Witam mam pytanie czy po 2 latach może się zmienić charakter pisma na tyle że ekspertyza wykazała że podpisy złożone 2 lata temu nie podpisała ta sam osoba co teraz , proszę o wyjaśnienie
Nie potrafię odpowiedzieć nie mając żadnej wiedzy o osobie o której mowa.
Prosze zapytać lekarza leczącego tą osobę, który zna problemy zdrowotne.
pozdrawiam.
Mam bardzo podobnie, w szkole co strona trochę inne pismo 😉 Jestem w pracy badana przez psychologów i wszystko ze mną ok, przy tym jestem osobą dość silną psychicznie, choć bardzo wrażliwą. Poza tym jestem mieszanką dwóch przeciwstawnych typów temperamentów (sangwinik + melancholik), co po uświadomieniu sobie tego, bardzo ułatwia życie. To, że zmienny charakter pisma świadczy o niestałości i chwiejności jest bajką, jestem osobą bardzo stałą w uczuciach i poglądach.
Dzień dobry. Ja mam taki problem. Od dzieciństwa nie potrafiłem zdecydować się jakim charakterem pisma pisać. Z reguły patrzyłem na to jak piszą inni i jeśli dany charakter mi się spodobał – naśladowałem go. Z biegiem czasu to się zmieniało. Być może to śmieszne, ale nie potrafię przez dłuższy czas utrzymać stałego charakteru pisma a nie potrafię się zmusić do utrzymania jego jednolitości. Czasami dochodzi do tego, że gdy w danym okresie dominuje u mnie określony typ pisania, potrafię niszczyć to, co napisałem innym charakterem, po uprzednim przepisaniu. To bardzo męczące zwłaszcza, że lubię pisać odręcznie a nie za pomocą klawiatury komputera. Zdaję sobie sprawę z tego, że to wygląda dziwnie i kto wie, może ma związek z psychiką, ale czy jest na to jakiś sposób?