Ten temat poruszam, bo ostatnio konsultowałam kilku pacjentów zgłaszających właśnie objawy śniegu optycznego, którzy – jak podawali – występował od zawsze.
Śnieg optyczny – visual snow VS, to zaburzenia widzenia objawiające się obecnością w polu widzenia migających jasnych punktów, przypominającym śnieżenie w telewizorze.
U jednej z tych pacjentek, 30 letniej kobiety, występowały też bóle głowy zarówno naczynioruchowe, jak i ataki migreny, które nasiliły się w ciąży, półtora roku temu.
Podawała też szumy uszne, niskie ciśnienie krwi, piła mało wody, a w rezonansie magnetycznym głowy ujawniono zmiany naczyniopochodne.
Leczyła się również i stosuje od roku leki z powodu zmian nastroju, napadów depresji. Ogólne sama określała się jako osoba nerwowa.
Dość mało wiemy na temat śniegu optycznego, zgłasza go mało pacjentów i nie została jak dotąd rozpoznana przyczyna objawów. Występuje zwłaszcza u młodych, dorosłych osób,
Badanie okulistyczne, poza niewielką wadą ostrości korygowana okularami, wypadło u mojej pacjentki prawidłowo.
Tak jest w większości przypadków, więc przyczyna musi być pozagałkowa. Schorzenie to nie jest więc schorzeniem narządy wzroku.
Prawdopodobną przyczyną śniegu optycznego są zaburzenia na poziomie neuronów w przebiegu drogi wzrokowej.
W etiologii rozważane było powiązanie śniegu z migreną, co u moje pacjentki współwystępuje, ale śnieg nie ma charakteru napadowego, co jest typowe dla ataku migreny, więc na współwystępowaniu podobieństwo się kończy.
Te próby powiązanie z migreną znalazło nawet odbicie w nazewnictwie śniegu jako śnieżenie migrenowe, czy aura migrenowa bez bólu głowy.
Zaliczany bywa też do halucynacji wzrokowych.
Dość często współwystępują ze śniegiem:
– szumy uszne,
– stany lękowe,
– światłowstręt,
– drgania obrazu,
W tym konkretnym, konsultowanym przeze mnie przypadku współwystępowały szumy uszne, stany lękowe zmiany psychiczne, światłowstręt w czasie napadu migreny.
Zmiany neurodegeneracyjne mogą być prawdopodobną przyczyną objawów, tym bardziej, że problemy z krążeniem występowały u babci (udar mózgu w wieku 70 lat oraz problemy kardiologiczne bypassy u dziadka), więc można rozważyć aspekt genetyczny i tło naczyniowe objawów.
Leczenie ze względu na brak ustalonej przyczyny jest objawowe.
Biorąc pod uwagę powiązanie z migreną próbuje się stosować lamotryginę, kwas walproinowy, czy topiramat.
Wracając do opisywanej pacjentki, która już leczy się z powodu zaburzeń sfery emocjonalnej, bardziej myślałabym o lekach wspomagających krążenie mózgowej. Zaproponowałam dodatkowe badania, pozwalające na ustalenie, dlaczego w tak młodym wielu są zmiany niedokrwienne w mózgowiu.
Zalecone badania to:
– EEG,
– Doppler naczyń szyjnych i kręgowych,
– konsultacja kardiologiczna,
– regularna kontrola RR i tętna,
– właściwe nawadnianie i więcej ruchu.
Po wykonanym badania zaproponowałam ponowną konsultację, w celu ustalenia dalszego postepowania.
18 komentarze “ŚNIEG OPTYCZNY”
Mam to od wieku przedszkolnego (teraz 33l.), nie wierzył mi nikt, łącznie z okulistą w tamtych czasach. Stwierdził wtedy, że wszystko jest ok, a ja to wymyśliłam. Tylko dawno już jestem dorosła i ciągle to widzę, zawsze mam „zaśnieżony ekran”. Za dnia jest nawet ok (lub przyzwyczajenie), nocą- nie widzę prawie czarnego, tylko te kropki…
W tym roku doszły mi piski w uszach (słyszę je w absolutnej ciszy tylko).
Zawsze byłam szczupła (45kg/152cm, w ciąży przytyłam tylko 6kg), zdrowo się odżywiam, praktycznie nie choruję (raz na kilka lat przeziębienie).
Rozumiem, że te „dolegliwości” zostaną ze mną do końca życia?
Pozdrawiam
Karolina
Są leki ktore mogą to zmniejszyć. Pozdrawiam
Proszę o kontakt też to mam 781822177
Proponuję wykonać rezonans magnetyczny odcinka szyjnego.
W jakim celu? Może Pan powiedzieć o tym coś więcej? Również zmagam się z tym problemem i od kilku dobrych lat nic nie mogę z tym zrobić.
Witam
Czy znany jest przypadek , że ktokolwiek się wyleczył z tej dolegliwości ?
r.gazda@poczta.fm
Mam pacjentów ze znacznym zmniejszeniem objawów.
pozdrawiam
Dziendobry chcialabym wiedziec Jak mozna zmiejszyc objawy?
Jak to zmniejszyć 🙁 ?
Witam,
Czy udało się komuś dowiedzieć, co jest przyczyną tej dolegliwości? Szukam u siebie przyczyny od ponad 25 lat . Odwiedziłem kilkunastu neurologów, okulistów i dalej brak konkretnej diagnozy.
Chętnie porozmawiam z kimś, kto ma z tym do czynienia.
alsakofrb@gmail.com
Ogólnie to istnieje wiele powiązań moim zdanie jest to bardziej winna psychologiczna, najczęściej nerwic i stanów lękowych a także depresyjnych wszystkie te stany wpływają na powstawanie seratoniny która jest neuroprzekaźnikiem jak wykazują najnowsze badania na temat śniegu optycznego to jest właśnie przyczyną niedobór neuroprzekaźników, sam się zmagam ze śniegiem optyczny dobiera od paru miesięcy także mam nerwicę lękową
Witam, mam 29 lat i moja historia wygląda bardzo podobnie, włącznie ze zmianami naczyniopochodnymi mózgu. Zmagam się natomiast z palinopsją iluzoryczną co do VSS nie mam pewności. Pokładam ogromną nadzieję w leczeniu, choć piśmiennictwo medyczne nie mówi za wiele. Pozdrawiam i dziękuję za artykuł
U mnie śnieg optyczny zaczął się i nasila oraz zmniejsza się razem z zaburzeniami lękowymi. Nie jest to forma bardzo uciążliwa i obecnie nie przeszkadza bo się przyzwyczaiłem. Występuje na ciemnych jednolitych powierzchniach. Dodatkowo patrząc w niebo widzę masę delikatnych „iskierek” i „robaczków” i nie są to męty. Rzadko gdy rozciągnę się lub nagle szybko zmienię pozycję te iskry są widoczne przez kilkanaście sekund bardzo intensywnie, więc podejrzewam coś z krążeniem.
Dzień dobry, mam 22 lata i śnieg optyczny zaczął mi się 15 sierpnia 2023 r., dokładną datę pamiętam, bo ze względu na przetrwały atak migreny z aurą wzrokową, wylądowałam na SOR-ze. Podobnie jak opisana pacjentka mam migreny z aurą wzrokową, jestem osobą łatwo się stresującą i ogólnie nerwową. Wykluczono u mnie choroby oczu w tym AMD (osoba w rodzinie choruje), mam jedynie ujemną wadę wzroku. Byłam chwilę po wyjściu z SORu leczona latrimin, ale nie dało skutków.
Bardzo mi przykro, że nie ma konkretnego toku leczenia przy tym schorzeniu, bo z doświadczenia powiem, że wpływa to negatywnie na jakość życia.
Trzymam kciuki za innych chorujących i życzę poprawy 😉
Dzień dobry, jestem dosyć młody ponieważ mam 15 lat, jakieś pół roku temu pojawiały się u mnie migrenowe bóle głowy systematycznie co 3,4 tygodnie praktycznie w ten sam dzień tygodnia ale to raczej bez znaczenia. Jakoś w grudniu/styczniu przestały i mnie one występować, właśnie wtedy zauważyłem mocne zwiększenie się objawów śniegu optycznego(z tego co pamiętam miałem je jakoś od października ale nie przeszkadzały mi na tyle żebym zwracał na to uwagę) zauważyłem po tym że podczas czytania np jakiegoś tekstu nie widziałem przejrzyście liter i jakby łączyły się one. Czy byłaby szansa że będę w stanie się tego pozbyć z uwagi na mój wiek i to że migrenowe bóle głowy same przeminęły?
Zapraszam na kons online. Szczegóły w linku
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Mam bardzo podobnie, też mam 15 lat i mam od jakiegoś czasu objawy VSS. Z tego co pamietam to od kilku lat mam uczucie derealizacji i widze te smieszne robaczki ale miganie, biale punkty i migreny z aura zaczely sie jakos ponad pol roku temu. Ostatnio przez taka migrene skonczylam na sorze i dostalam skierowanie do neurologa wiec mam nadzieje ze cos uda sie znalesc. I z tymi literami mam czasami podobnie.
Mam 33 lata i odkąd sięgam pamięcią to zawsze miałem takie śnieżenie. Czy mi to przeszkadza raczej nie. Przyzwyczaiłem się do tego dość szybko. Żadnych migren, stanów lękowych itp. czasami miałem szumy uszne ale one są związane raczej z uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego po kolizji drogowej parę lat temu. Wszystkie wyniki w normie, wzrok sokoli. Trzeba nauczyć się to ignorować i jest ok. Przypomniałem sobie o tym, że to mam po przeczytaniu artykułu (nawet nie wiedziałem, że to tak się nazywa).