Dziś temat, który poruszam w związku z zapytaniami o ten termin w komentarzach na fanpage’u, a także pytaniami od moich pacjentów.
Chorzy przychodzą na konsultacje z wynikiem badania obrazowego (tomografii lub rezonansu głowy), a w opisie czytają: zmiany naczyniopochodne.
Co to takiego?
Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu to zmiany, które powstają na skutek upośledzenia krążenia mózgowego, co skutkuje miejscowym niedokrwieniem mózgu.
Krążenie mózgowe to układ naczyń tworzących koło tętnicze Willisa. Tworzą go tętnice układu kręgowo-podstawnego oraz tętnice szyjne, które połączone są ze sobą w krąg znajdujący się na podstawie mózgu. Nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza XVII wieku – Thomasa Willisa.
U osób młodych krążenie mózgowe bywa raczej stabilne z racji efektu Baylissa, czyli zdolności naczyń mózgowych do skurczu bądź rozkurczu w odpowiedzi na wahania ciśnienia tętniczego krwi obwodowej, stabilizując w ten sposób na stałym poziomie ciśnienie krwi w naczyniach mózgowia.
Efekt Baylissa zanika u osób starszych, u których naczynia stają się sztywniejsze i nie mają możliwości tak reagować.
Wahania ciśnienia tętniczego nie pozostają obojętnie dla tkanki mózgowej. Skutkuje to powstawaniem zmian naczyniopochodnych w mózgowiu. Stwierdzenie takich zmian w mózgowiu każdorazowo wymaga wyjaśnienia przyczyny ich powstania. Nie należy ich w żaden sposób bagatelizować, bo mogą skutkować udarem mózgu.
Upraszczając temat, zmiany naczyniopochodne w mózgowiu można porównać do podobnych w sercu, czyli do rozpoznania choroby wieńcowej serca, która jest konsekwencją zaburzeń w ukrwieniu mięśnia sercowego. W tym przypadku może dojść do zawału serca.
Najczęstszymi przyczynami zmian naczyniopochodnych w mózgowiu są choroby doprowadzające do zmian w naczyniach (angiopatia), czyli:
– miażdżyca,
– cukrzyca,
– nadciśnienie,
– zaburzenia rytmu serca.
Czynnikiem predysponującym do ich powstania zmian naczyniowych jest zwłaszcza palenie papierosów.
Ogniska naczyniopochodne w mózgowiu mogą być pojedyncze, mnogie, być w innych lokalizacjach, mieć różną wielkość. Skutkuje to bardzo różną manifestacją kliniczną – od przebiegu bezobjawowego, do zaburzeń nastroju, depresji, zaników pamięci lub ogniskowych objawów uszkodzenia środkowego układu nerwowego.
Pojedyncze ognisko naczyniopochodne może być przyczyną padaczki, dlatego celowe jest wykonane w takiej sytuacji badania EEG.
Zdarzają się też sytuacje, gdy w badaniu obrazowym znajdujemy taki opis: obraz sugeruje przebyty udar niedokrwienny. A pacjent przeczy temu mówiąc, że żadnego udaru nie przeszedł.
Co wtedy?
Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż bywają udary, tak zwane przechodzone albo nieme, pozostawiające jednak ślad w badaniach obrazowych w postaci blizny poudarowej. Pacjenci z wynikiem badania obrazowego w którym opisane są zmiany naczyniopochodne, niezależnie od tego, czy jest to jedno, czy wiele ognisk, koniecznie powinni zgłosić się do neurologa.
Jakie kroki powinny być wykonane, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiedne leczenie profilaktyczne, zabezpieczające przed wystąpieniem udaru?
– Wykonanie badań laboratoryjnych (zwłaszcza istotne są morfologia, CRP, układ krzepnięcia, glukoza, profil lipidowy),
– kontrola wartości ciśnienia tętniczego krwi (u osób leczących się z powodu nadciśnienia wskazana jest kontrola RR przez 2 tygodnie 3 razy dziennie i konsultacja wartości z lekarzem leczącym),
– wykonanie badania przepływu krwi w naczyniach domózgowych metodą Dopplera,
– zaprzestanie palenia papierosów,
– konsultacja kardiologiczna.
– badanie rezonansu magnetycznego mózgowia (MRI), które ma dużo większą czułość niż tomografia i pozwala ujawnić nawet małe ogniska, a także zróżnicować ich charakter.
W czasie badania MRI często wymagane jest podanie kontrastu, dlatego przed każdym badaniem pacjent musi mieć wykonane badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi, aby sprawdzić wydolność nerek.
Wykonanie wyżej wymienionych badań, które są niezbędne u każdej osoby ze zmianami naczyniopochodnymi w mózgowiu, w większości przypadków wskaże na przyczynę powstania zmian naczyniopochodnych w mózgowiu oraz pozwoli lekarzowi na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki i leczenia.
62 komentarze “ZMIANY NACZYNIOPOCHODNE – co to takiego?”
Dzień dobry, zobaczyłam dziś Panią na Facebooku i strasznie podobaly mi sie Pani wypowiedzi na zadawane pytania. Postanowilam i ja zadać pytanie .. od kilku lat boli mnie z tyłu głowa ale tak jak bym się uderzyła w nią, czsami mnie nie boli a czasami nie daje spokoju kilkanaście dni , i coraz częściej, nie wiedziałam czy od kręgosłupa czy co, poszłam do neurologa i nic , na następnej wizycie poprosiłam o tomograf, wynik :::przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach mózgowia w granicach normy .Układ komorowy nie poszerzony i nieuciśnięty ..Podkorowo w obu wyspach drobne ogniska naczyniopochodne ,niedokrwienne .struktury mózgowia bez zmian w badaniu KT. Miałam badanie z kontrastem… dostałam od neurologa Akart i tyle , badanie robilam w 2016 roku, zmienilam lekarza i nic , tylko niech Pani bierze Akart co drugi dzień.. co mam robić , zadnych informacji czy to cos poważnego czy nie , czy powinnam zrobic jakieś badanie ponownie, wizytę mam na sierpień do neurologa… bardzo dziękuję pozdrawiam Grażyna Górecka
Przepraszam że tak późno odpisuję ale dopiero teraz znalazłam komentarz.
Wymagane badania to profil lipidowy, kontrola cisnienia, kontrola glukozy badanie dopplerowskie naczyn domózgowych.
Pozdrawiam.
Witam dzisiaj otrzymałam wynik z rezonansu magnetycznego i stwierdzono kilka śladowych ognisk o obrazie przewlekłych naczyniopochodnym zmian degeneracyjnych , prócz tego boli mnie często głową i lewa stopa poduszka ,zaczęła mi stopa boleć i tretwieje przemieszczenie aż do kolana proszę mi pomóc i jak mam się leczyć , ponieważ mój neurolog twierdzi że to nic takiego a cały czas odczuwam jakby chodziły po mnie mrówki ,najgorsza jest noc bo nie mogę spać dziękuję i pozdrawiam Dana
Polecam konsultacje online. Te informacje nie są wystarczające do do decyzji i opinii.
Pzd.
Dzień dobry od dawna boli mnie głowa,często w nocy wybudzam się z silnym pulsacyjnym zawsze po lewej stronie głowy bólem.ostatnio boli mnie przy kasłaniu,kichaniu,schylaniu itp. zrobiłam MR z kontrastem oto opis. Podkorowo w płatach czołowych i ciemieniowych widoczne są drobne śr do 3 mm ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych FLAIR nie wykazujące wzmocnienia kontrastowego ani cech restrykcji dyfuzji – najpewniej zmiany naczyniopochodne. Proszę o radę co to znaczy .i czy mam się bać mam 62 lata Bardzo dziękuję serdecznie pozdrawiam.
Zmiany niedokrwienne to zawsze konsekwencja ” czegoś”. Niestety tego nie wiem, bo mam za mało informacji. Polecam kons online.
Pzd.
Otrzymałam wynik z rezonansu magnetycznego wraz kontrastem: ,,W istocie białej okołokomorowej najp. zmiany naczyniopochodne przewlekłe”. Co to może oznaczać?(nie czuję sie stabilnie na nogach i szumi mi w prawym uchu).
Polecam konsultacje online.
Pozdrawiam
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Proszę o interwencję wyniku w istocie białej płata czołowego okolokomorowo widoczne ognisko hiperintensywne T2WI i T2FIAIR hipointensywne w T1WI nie ulegające wzmocnieniu kontrastu bez cech rystrykcji i dyfuzji o wymiarach 4.4 /6mm obraz może odpowiadać ognisku demielinizacji .Pojedyncze drobne ogniska w platach czołowych podkorowo w wielkości do 3mm po stronie lewej o tym samym charakterze? naczyniopochodne ?
O jaką interwencję chodzi?
Dzień dobry,
Bardzo proszę o interpretację opisu badania MR głowy;
Pojedyncze, niecharakterystyczne, najpewniej naczyniopochodne ognisko demielinizacji w tylnej części ośrodka półowalnego lewej półkuli mózgu wielkości ok. 5 mm. Poza tym nie uwidoczniono zmian patologicznych o istotnym znaczeniu chorobowym.
Wszystkie informacje na temat zmian naczyniopochodnych w badaniach obrazowych i o ich przyczynach znajdują się w moim artykule” Zmiany naczyniopochodne”.
Znalezienie powodów w Pani przypadku wymaga szerszej wiedzy. Polecam konsultacje online, https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
wtedy będę mogła więcej powiedzieć, lub rozmowę ze swoim lekarzem, który zna Pani problemy zdrowotne.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam
Co oznacza opis w rezonansie głowy :utrwalone zmiany naczyniopochodne ?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Co oznacza opis MR : „Tkanki mózgowia o prawidłowej dystrybucji intensywności sygnału, z obecnością pojedynczych zmian ogniskowych naczyniopochodnych ROZSIANYCH w obrębie istoty BIAŁEJ OBU płatów czołowych i ciemieniowych”.
Czy istotne są MIEJSCA rozsiania ( płaty czołowe i ciemieniowe) ? Czy może to mieć związek z zanikami pamięci u 70latka ? Miewał podwyższone – silne skoki- ciśnienie( leczone), silne uderzenie głową w słupek międzydrzwiowy w czasie wypadku samochodowego ( 10 lat temu), hipercholesterolemia (leczona, w przeszłości ok 250, LDL ok 160, HDL, trojglicerydy w normie)
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Zmiany naczyniopochdne mogą skutkować zaburzeniami pamięci (otepienie naczyniopochodne), nie jest to otępienie Alzheimera, ale obawy sa bardzo podobne i klincznie często trudne do rozróznienia. lokalizacja zmian ma znaczenie bo z tych okolic w ktorych są zmiany można spodziewać sie objawów. Zmiany w opisie nie są duże ale dochodzi heprcholesterolemia i skoki RR.
Pozdrawiam
Witam.Mialam problemy sztywnienia twarzy i pieczenia po lewej stronie.Lekarz wysłał mnie na MR mózgu.W badaniu jest ogniska degeneracyjno-demielinizacyjne wielkości do 5mm zlokalizowanie w płatach czołowych, istoty białej o zmianach naczyniopochodnym.Co to oznacza? Dziękuje i pozdrawiam
Myślę że wszystkie informacje zawarłam w tekście Zmiany naczyniopochodne. Powiązanie badania ze stanem klincznnym wymaga szerszej wiedzy. Zapraszam na konsultacje online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/.
Pozdrawiam
Witam serdecznie proszę o interpretacje MRI głowy Pojedyncze drobne ognisko hiperintensywne w obrazach Tirm w podkorowej istocie białej lewego płata skroniowego przyśrodkowo okolica zakrętu przyhipokampowego niespecyficzne naczyniopochodne susp.po podaniu kontrastu ognisk nieprawidłowego wzmocnienia nie wykazano. Dodam że cierpię na migreny i od jakiegoś czasu mrowia mi kończyny i drętwieją oraz mam uszkodzone nerwy wzrokowe. Bardzo proszę o interpretacje. Dziękuję i Pozdrawiam
Nie zajmuję się interpretacją jednego wyniku badania, nie mając szerokiej wiedzy o pacjencie. Polecam konsultacje online. Wtedy będę mogła sie wypowiedzieć.
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/,
lub do gabinetu:
http://www.biofeedbackeeg.pl/kontakt/
Pozdrawiam.
Witam . Od zawsze mialam sklonnosci do omdleń lecz nigdy nikt z tym nic nie robił. W koncu pare lat temu taafilam na pogotowie . Po wielu wizytach i badaniach stwierdzono rozsianie naczyniowe obupolkulowe zespol wazowagalny i owalny otwor na sercu ma to jakas swoja nazwe chyba pfo . Miewam zaburzenia i zatrzymania rytmu serca . Mialam wielokrotnie badania holtetem rezomansy echa itp. Miewam i objawy po za wazowagalnymi jak zaniki pamieci dusznosc ogromne bole glowy trzesace sie konczyny nad ktorymi czesto nie moge zapanowac i odretwienia jednak lekarz zawsze mowi ze ja tak mam i mam sie nauczyc z tym zyc . Zaniechalam chodzenie po specjalistach liczac ze naucze sie nad tym panowac i zyc z tym . Jednak objawy wracaja . Najwiekszy problem mam z pamiecia do dusznosci i omdlen przywyklam ale brak pamieci psuje duzo . Bol glowy dziala drstrukcyjnie na zycie . Szukam lekarza ktory mi pomorze albo chociaz sprobuje . Mam 3 dzieci wlasnie skrecilam noge przy ostatnim odlocie nawet nie wiem jak kardiolog rozklada rece i zwala wszystko na zespol wazowagalny neurolog daje srodki przeciwbolowe i na koncemtracje …
Musze mieć szerszą wiedzę o wynikach wszystkich badań, stosowanych lekach, wynikach badań laboratoryjnych, obrazowych, Pani wieku, wywiadzie rodzinnym itp.
Polecam konsultacje online.
Pozdrawiam
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Mam 28 lat . Lekow nigdy nikt mi zadnych nie przepisal procz przeciwbolowo ketonal i jakies bez recepty na poprawe koncentracji . Od 2 lat przestałam wierzyć w to ze ktos jest w stanie mi pomoc . Teraz skreciłam noge i nawet nie wiem jak nie pamietam takich sytuacji jest wiele . Nie raz sa dni ze pare razy dziennie czuje ze zaraz zemdleje ale nie pamietam tych sytuacji tylko czasem rodzina zauwazy . Trwa to krotko jakby odcina mnie na pare sekund moze minute potem wraca do normy . Co raz ciezej mi tak zyc zwlaszcza ze mam male dzieci . Miewam przez to leki bo nie jestem w stanie zapanowac nad tym co sie stanie lub utrzymac cos w rece czy ustac na nogach. Od 2016 roku wszystko sie nasila i jak byly to epizody rzadkie tak teraz to codziennosc .
Jestem po R M glowy wykazal zmiane 5mm po prawej stronie skroniowej mozgu mam zawroty glowy,iokropne szumy i dzwieczenie w uszach,czesto boli mnie glowa,cierpie z powodu niedokrwistosci i malego zelaza hemoglobina 9 zprzewodem pokarmowym wszystko okej te szumy uszne sa nie dowytrzymania jak mozna temu zaradzic
Trzeba z tym tematem i pytaniem zwrócić się do swojego neurologa.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretacje niniejszych wyników rezonansu magnetycznego.
Mam 63 lata i skierowano mnie na rezonans z powodu zaniku mięśnia policzka lewego. Czy jest to groźne czy to może z wiekiem jest związane ?
W istocie białej płatów czołowych widocznych jest kilka ognisk o podwyższonej intensywności sygnałów w sekwencji T2 FLAIR wielkości do 3mm. Poza tym intensywność sygnałów z istoty szarej i białej mózgu prawidłowa.Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony.Komora IV w normie.Struktury tylnojamowe w granicach normy.Rezerwa objętościowa na poziomie otworu wielkiego zachowana.Po dożylnym podaniu środka kontrastującego ognisk patologicznego wzmocnienia nie uwidoczniono. WNIOSKI: Drobne zmiany w obrębie mózgowia o charakterze naczyniopochodnym degeneracyjnym.
Dzień dobry
Szukam pomocy w sprawie – zespołu niespokojnych nóg
Na moim bogu jest wpis na ten temat.
http://zpamietnikalekarza.pl
Pozdrawiam
Dzień dobry, proszę o opinię. W sąsiedztwie rogu czołowego lewej komory bocznej ognisko hypodensyjne śr.4.5 mm. Najprawdopodobniej zmiana degeneracyjna naczyniopochodna.
W sąsiedztwie dolnego bieguna lewego jądra soczewkowatego dwie zmiany płynowe śr.4mm- stare ogniska mikroudarowe l7b poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe.
prawdopodobnie przebyła Pani udar .pozdr.
Jeżeli z rezonansu głowy mam wpis”drobne ognisko naczyniopochodne przy trójkącie komory bocznej: to są leki w celu leczenia tej dolegliwości ? Jeżeli tak ,to jakie Leki?
leki uwzględniające objawy i przyczynę zmian. Pozdrawiam.
Witam mam 45 lat i opisie RM ujawniono:
w prawej okolicy ciemieniowo skroniowej, przymózgowo zmiana tkankowa o wym. 11×12 mm oparta szeroką podstawą o oponę twardą, silnie wzmacniająca się po podaniu środka cieniującego, obraz MR sugeruje oponiaka.
w lewym płacie czołowym pojedyncze ognisko podwyższonego sygnału w T2 i FLAR – 4mm zmiana naczyniopochodna.
Poza tym bez zmian ogniskowych.
Proszę o informację co to oznacza.
Witam!
Posiadam wynik z MR Głowy z kontrastem.
Wynik tego badania to:
Niewielka (4mm) lakuna w obrębie lewej półkuli móżdżku.
Początkowe zmiany neurodegeneracyjne, naczyniopochodne, nadnamiotowe.
Czy mam się czego bać i czy da się to leczyć. Boję się udaru mózgu bo na niego umarła moja mama.
Witam serdecznie. Proszę o interpretację rezonansu głowy z powodu bólów głowy : w obu półkulach mózgu po kilka zmian hyperintensywnych w czasie T2 i FLAIR sr.3-6 mm, położonych na granicy korowo-podkorowej w istocie białej i przykomorowo. W moście podobna zmiana śr. 3 mm. obie półkule móżdżku bez zmian ogniskowych. W sekwencjach dyfuzyjnych świeżych zmian niedokrwiennych nie stwierdza się.Przestrzenie podpajęczynówkowe umiarkowanie poszerzone w płatach czołowych i ciemieniowych, pozostałe prawidłowej szerokości. Wnioski : Przebyte małe zmiany naczyniopochodne w OUN w przebiegu angiopatii. Mam 74 lat. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Maja
niestety nie da sie odpowiedziec jednym zdaniem. te zmiany wymagaja dodatkowej mojej wiedzy. Polecaam konsultacje on line
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Wtedy porozmawiamy na zoomie, dopytam o brakujące mi rzeczy i odpowiem na zapytane.
Pzd.
Witam. Mój mąż nie dawno robił badanie Rezonansu Magnetycznego… bardzo prosiła bym o pomoc.. ostatnio zemdlał w pracy. Ogólnie schudł.. na rezonansie jest napisane że w obu półkulach rozpoznano ogniska gliozy o rozm 13×7 położone bocznie do trójkątów komorowych komor bocznych… mnogie bardzo drobne ogniska gliozy położone położone na ich obwodzie. Oraz pojedyncze drobne ogniska gliozy położone podkorowo w płatach czołowych. I że badania przemawiają o leukodystrofi i dalsze zalecenia.. neurologa mamy za 2 tygodnie bardzo się martwię. Bardzo proszę o pomoc..
zapraszam na kos online.
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Zapraszam na kos online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Dzień dobry. Otrzymałem wynik rezonansu z kontrastem mózgu, gzie stwierdzono :mierne zaniki w istocie białej prawego płatka czołowego,poj. ognisko gliozy naczyniopochodnej .Podobne drobne podkorowo w lewym płacie czołowych ,w odcinku przednim przysierponów w okolicy czołowej lewej osełkowata zmiana o wym 6x19x28mm hyperitensywne w czasie T1 i T2 najprawdopodobniej tłuszczak sierpu.Co to oznacza.
z góry dziękuję Roman Jankowski
Wynik nie jest jednoznacnzny.Poza zmianami naczyniopochodnymi wątpliwości, też opisujacych radiologów budzi tłuszczak sierpu. Trzeba skonsultować to z lekarzem kierującym na badanie i z obrazem klinicznym, którego nie znam. Nie wiem też z jakiego powodu był wykonywany MRI.
jeżeli to wykryto a jest bezobjawowe, to proponuję powtorzyć badanie za około pól roku i zobaczyć jak wygląda zmiana.Pzd.
Dzień dobry, co może oznaczać taki opis rezonansu? Dodam, że od ok. 15 lat mam napięciowe bóle głowy.
Opis badania
W istocie białej obu półkul mózgu w okolicach czołowo-ciemieniowych obecne są pojedyncze, punktowe
ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR bez restrykcji dyfuzji czy
wzmocnienia kontrastowego- obraz MR niespecyficzny- zmiany naczyniopochodne lub demielinizacyjne.
Ciało modzelowate kształtne, bez zmian ogniskowych.
Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Nie stwierdzono objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego.
Morfologia opon mózgowo-rdzeniowych w granicach prawidłowych.
W obrębie struktur wewnątrzczaszkowych nie stwierdzono ognisk patologicznego wzmocnienia po
podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego.Zniesie powietrzności komórek prawego wyrostka
sutkowatego. Pogrubienie błony śluzowej w zatoce czołowej prawej, w sitowiu i zatokach szczękowych
Opis i zmiany są niejednoznaczne. Trzeba porównać opis ze stanem klinicznym, wywiadem, wiekiem itp. Sam opis to za mało.
Pzd.
Dzień dobry bardzo proszę o informację robilam MR głowy i nie rozumiem jednego zdania …
Opis badania:
W istocie Białej podkorowej prawego płata czołowego widoczna jest pojedyncza drobna zmiana,o podwyższonym sygnale w obrazach T2 zal.oraz w sekw. FLAIR, do 3mm-zmiana niespecyficzna,w różnicowaniu glioza okolonaczyniowa i zmiana naczyniopochodna.
Proszę o odpowiedź co to znaczy.
Trzeba to powiązać ze stanem pacjenta, zapraszam na kos online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Dzień dobry. Otrzymałem wynik rezonansu że wzmocnieniem kontrastowym , gdzie stwierdzono :
Struktury mózgowe beż zmian ogniskowych,obszarów restrykcji dyfuzji oraz ognisk patologicznego wzmocnienia kontraktowego. Miernego stopnia zaniki korowo-podkorowe z wtórnym poszerzeniem światła układu komorowego oraz płynnej przestrzeni przymozgowej . Obustronnie w istocie białej półkuli mózgu nieliczne , niespecyficzne zmiany hiperinensywne w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR – obraz sugeruje zmiany na tle przewlekłych procesów niedokrwienno-niedotlenionych. W istocie białej okolokomorowej obu półkuli mózgu wokół rogów czołowych komór bocznych niewielkie pasmowate obszary podwyższonej intensywnos sygnału – cechy leukoarajozy . Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony . Prawoboczna część zatoki klinowej bezpowietrzna.
Wnioski ; przewlekłe zmiany naczyniopochodne.
Kiedy mam wysokie ciśnienie 156 ( dwa razy w miesiącu i trwa trzy dni ) to boli mnie lewą stroną głowy i jednocześnie oko lewe , ból przechodzi tylko po zarzyciu Ketonala .
Proszę o opinię, jak to leczyć.
Z poważaniem Sikorska Jadwiga z Łodzi. Mam 61 lat .
Zapraszam na kons on-line. wtedy mogę cos doradzić.
Pozdrawiam.
zapraszam na kons online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Dobry wieczór, dzisiaj dostałam wyniki badań rezonansu. Wizytę u neurologa mam dopiero na koniec października. Co mogłoby oznaczać taki opis. Kobieta lat 27. Dodam, że w tamtym roku przeszłam COVID, straciłam smak i węch i dopiero teraz w marcu minął rok, a ja pomału zaczęłam odzyskiwać smak i węch.
Badanie MR głowy wykonano w sekwencji 3D FSPGR/T1, T2 Propeller, DWI z mapą ADC, SWAN w
płaszczyznach poprzecznych, w sekwencji 3D CUBE FLAIR w płaszczyznach strzałkowych.
Po podaniu środka kontrastowego wykonano badanie w sekwencji 3D FSPGR T1 i CUBE FS T1
zależnej w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Dane ze skierowania: Zmiany demielinizacyjne do obserwacji.
Badanie porównano z badaniem poprzednim MR głowy z dnia 18.08.2021 r.
W istocie białej lewej półkuli mózgu, przy rogu czołowym lewej komory bocznej widoczne jest ognisko
hiperintensywne w sekwencji T2 FLAIR (ok. 12×7 mm w wym. strzałkowym), bez cech restrykcji dyfuzji
wody, bez cech wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego – obraz jak w badaniu poprzednim.
Poza tym intensywność sygnałów istoty szarej i białej mózgu w normie.
Obrazy dyfuzyjne mózgowia nie wykazują cech restrykcji dyfuzji wody w przestrzeni zewnątrzkomórkowej.
W obrazowaniu podatności magnetycznej nie uwidoczniono produktów rozpadu hemoglobiny – brak cech
ostrego lub przebytego krwawienia śródczaszkowego.
Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony, nieposzerzony, symetryczny.
Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe.
Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu, móżdżek) prawidłowa.
Migdałki móżdżku w poziomie otworu wielkiego.
Przestrzenie podpajęczynówkowe nieposzerzone.
Intensywność sygnałów z obu gałek ocznych, obu nerwów wzrokowych, obu nerwów przedsionkowoślimakowych
i przysadki mózgowej prawidłowa.
Nie stwierdza się obszarów nieprawidłowego gromadzenia środka kontrastowego w obrębie mózgowia.
Wnioski:
Pojedyncze, niecharakterystyczne ognisko w istocie białej lewej półkuli mózgu (hiperintensywność istoty
białej), prawdopodobnie o charakterze zmiany degeneracyjnej/naczyniopochodnej lub demielinizacyjnej –
obraz jak w badaniu poprzednim.
Poza tym obraz MR mózgowia i przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych w granicach normy
Zapraszam na kons online. Omówimy wtedy szczegóły badań i Pani stanu zdrowia.
Pzd.
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
O czym mogą świadczyć zmiany naczyniopochodne u osoby młodej (29) bez cukrzycy i z prawidłowym cholesterolem ?
To nie sa jedyne powody. osoba ta wymaga szerokiej diagnostyki. pozdrawiam.
Witam,
proszę o interpretację:
W istocie białej obu półkul mózgu, głównie w okolicach czołowych, z przewagą strony prawej, obecne są nieliczne niespecyficzne drobne zmiany do 4 mm-najprawdopodobniej odpowiadające zmianom naczyniopochodnym, niedokrwiennym odległym czasowo do różnicowania z mniej prawdopodobnymi zmianami demielinizacyjnymi. Łączna liczba zmian ok 8. W przysadce mózgowej widoczna zmiana ogniskowa o średnicy ok 4 mm mikrogruczolak lub inne.
Czego to jest wynik?
Witam prosiła bym o interpretację
Nasilone nieproporcjonalne do wieku zaniki korowe półkulowe symetrycznie dotyczące płatów czołowych,skroniowych,ciemieniowych. Wtórne poszerzenie ex vacuo układu nadnamiotowego z niewielką asymetrią w zakresie trójkątów komorowych. Intensywność sygnałów z istoty białej i szarej obu półkul mózgu prawidłowa w obszarze podłogowym lewej wyspy i wariantowi wydatną przestrzeń okołonaczyniowa Virchowa-Robina dł.ok.10mm.Wodociąg mózgu i komora 4 prawidłowa. Bardzo proszę o pomoc mama ma 57 lat i lekarze leczą ja na otępienie i demencję po lekach źle się czuje.Jeszcze dodam że 12 lat temu miała silne uderzenie w głowę ale lekarze twierdzą że to nie ma nic z tym wspólnego.Ja mogę przyjechać do Pani na wizytę Pozdrawiam serdecznie
To zapraszam. tel kontaktowy 664 531 360.Pozdrawiam i do zobaczenia.
Witam pani doktor,
Mam 66 lat. Choruję na padaczkę. Mniej więcej od 1,5 roku nastąpiło u mnie pogorszenie stanu zdrowia. Tzn. wystąpiły szumy w głowie, upośledzenie słuchu w znacznym stopniu, bóle głowy (czasami nie do wytrzymania), częste napady padaczkowe tzn. co kilka dni czasami nawet i codziennie. Wcześniej padaczka była u mnie ustabilizowana, napady występowały sporadycznie. Teraz ostatnio doszło nadmierne łzawienie oczu oraz też bardzo szybko się męczę przy chociażby normalnym spacerze. Bardzo to wszystko utrudnia mi życie. Od neurologa dostałam skierowanie na RM głowy: „Hyperostoza kości pokrywy czaszki, w tkance podskórnej głowy kilka owalnych zmian ogniskowych mogących odpowiadać torbielom mieszków włosowych. Przewlekłe ogniska naczyniopochodne w obu półkulach mózgu. Częściowa sklerotyzacja piramid skroniowych. „Dalsza część opisu badania RM wydaje się być prawidłowa. Szukam właściwie przyczyny swoich zmian naczyniopochodnych bo w zasadzie jeszcze żaden neurolog mi nie pomógł. Na każdej wizycie u neurologa słyszę bagatelizowanie mojego problemu, zazwyczaj tłumaczą to tak że ogniska naczyniopochodne ma każda starsza osoba i nie należy się przejmować. Boję się żeby u mnie nie wystąpiło ryzyko udaru mózgu a druga sprawa że te bóle głowy, napady padaczkowe i pozostałe objawy są już nie do wytrzymania. Wykonałam szereg badań w poszukiwaniu mojej przyczyny wśród których niepokój budził mój lipidogram wykonany w październiku poziomu były wysokie m.in. cholesterolu, ldl i triglicerydów. Skoki ciśnienia RR były czasami trochę ponad normę 140/90. Wynik CRP jeszcze był też ponad normę prawie 10. Lekarz przepisał mi leki na nadciśnienie lekkie oraz statyne a także zalecił dietę. Po wykonaniu badań kontrolnych w styczniu wyniki lipidogramu prawidłowe tylko HDL niski – 36. CRP teraz w styczniu jeszcze wyższe prawie 18. Ciśnienie praktycznie teraz unormowane od 1,5 miesiąca (w granicach 120/80). Dodam też, że puls tętna bardzo często mam ponad 80. Konsultacja kardiologiczna przeprowadzona we wrześniu nie wykazała większych zmian poza zmianami przerostowymi lewej komory serca i sporadyczną tachykardią występującą przy wzmożonym wysiłku, generalnie pan doktor wskazał że nie ma dużych zmian żeby takie dolegliwości dawały. Reszta badań (tarczyca, witaminy, morfologia, wapń, magnez, żelazo, sód, potas , glukoza) doppler tt mózgowych i kręgowych (brak zmian miażdżycowych) – prawidłowa. Ja nadal czuje się źle, szumy w głowie ani bóle głowy nie ustąpiły, napady padaczkowe też nie. Martwi mnie podwyższony wskaźnik CRP. Generalnie całkowicie nie wiem jaka u mnie może być przyczyna zmian naczyniopochodnych? Czy mogą to być zmiany zapalne naczyń mózgowych? Dodam jeszcze też że mam problem ze zwyrodnieniem kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego. Przyjmuję Cavinton Forte ale niezbyt widzę też poprawę. Dotąd jeszcze żaden lekarz nie pomógł mi ustalić mojej przyczyny opisanego problemu.
W okolicy czolowej drobne ognisko demielizacji naczyniopochodnej przewlekłe nie rozumiem tego opisu z rezonansu co muszę dalej zrobić
Poszukać ze swoim lekarzem przyczyny tych zmian. Pozdrawiam
Zapraszam na kos online.Ch etnie doradze
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Bardzo proszę o interpretację wyników badania rezonansu głowy
Brzeżny obszar korowo-podkorowy w obwodowej części lewej półkuli móżdżku ok.
15×4 mm o cechach przewlekłych zmian niedokrwiennych.
Pojedyncze drobne ogniska przewlekłej demielinizacji, najpewniej
naczyniopochodnej w istocie białej mózgu śr.do 1,5 mm.
Układ komorowy bez ucisku (komora III szer.do 4 mm).
Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie.
Piramidy k.skroniowych bez uchwytnych patologii.
Na granicy pola badania przerosły migdałek gardłowy.
Nie zajmuje sie ocenianianiem badania bez wiedzy o pacjencie. Zapraszam na kons online
https://zpamietnikalekarza.pl/produkt/konsultacja-z-lekarzem/
Pani Doktor,
mam zmiany naczyniopochodne w istocie białej podkorowej płatów czołowych, nie jestem leczona, ale mam też CHIARii I czy to może byc przyczyna Chiarii?
pozdrawiam,